İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Kullanım Alanları

Petrol, doğalgaz, kömür vb. gibi enerji kaynakları uzun yıllardır dünyada üretimden ısınmaya, ulaşımdan sanayiye kadar çok geniş bir alanda kullanılıyor. Ancak bu kaynakların kısıtlı olduğu da aşikar. Bu nedenle petrol, doğalgaz, kömür vb. gibi enerji kaynakları hızla azalmakta. Bunun yanı sıra, bahse konu enerji kaynakları; çevreyi de bir hayli kirletiyor ve insanoğlunun geleceğini tehdit altına alıyor. Tam da bu noktada insanoğlu artık kaynaklarına yönelmeye başladı. Yenilenebilir enerji kaynakları ve kullanım alanları hakkında yazımızda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yenilenebilir enerji kaynakları; ve başta olmak üzere dünyada son yıllarda giderek revaçta. kaynaklarının pek çok avantajı bulunuyor. En başta yenilenebilir enerji kaynakları doğaya zarar vermeyen ya da minimum düzeyde zarar veren kaynaklar olarak ifade edilebilir. Bu da insanoğlunun geleceği açısından son derece önemli.

Yenilenebilir enerji kaynakları kurulum maliyetlerinin akabinde üretim ve işletme maliyetleri bazında ise; petrol, doğalgaz ve kömür üretim santrallerine nazaran çok daha ucuz. Üstelik kaynaklarının tükenme gibi bir sıkıntısı da bulunmuyor. ve ile çalışan santralleri, kurulum maliyetinin akabinde ücretsiz hammadde imkanına kavuşmuş oluyor. Güneş enerjisi santrali GES ve rüzgar enerjisi santrali RES; kurulumunun ardından yalnızca işletme maliyeti ile onlarca yıl enerji üretmeye devam ediyor.

Kaynakları Kullanım Alanları!

Yenilenebilir enerji kaynakları çok geniş bir yelpazede kullanım alanına sahip. Enerjinin girdiği hemen her alanda yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerji kullanılabiliyor. Isıtmadan soğutmaya; üretimden ulaşıma kadar onlarca farklı sektörde yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerji kullanılabiliyor.

Son dönemde üretilen ile yol kat eden arabalar bunun en bariz örnekleri arasında yer alıyor. Yine güneş enerjisi ile ısınan evler, iş yerleri ve ofisler yakıt maliyetlerini önemli ölçüde düşürüyor. Aynı şekilde ortamların güneş enerjisinden elde edilen elektrik ile soğutulması da giderek yaygınlaşan uygulamalar arasında bulunuyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar, orta vadede kendisini çıkardıktan sonra; uzun vadede de yenilenebilir enerji kaynağına yatırım yapan kişilerin maddi olarak da kar elde etmelerini sağlıyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.