İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yalıtım Kavramı ve Isı Yalıtımının Önemi: Yalıtımda Kar Maliyet Analizi

Yalıtım, insanoğlunun varoluşundan bu yana aslında adını koyamadığı halde yapma çabası içerisine girdiği birincil uygulamalar arasındadır. İnsanoğlunu yaradılışından itibaren başlayan doğa ile mücadelesi, günümüzde de olanca hızıyla devam etmektedir. Barındığımız mekanlar; ister konut olsun, ister iş yeri, öncelikli olarak dış dünyadan “yalıtımımızı” sağlar. Tabi bu seviyede bir yalıtım her zaman yeterli olmamaktadır. Mekanların da ısı yalıtımı yapılmalı ve soğuğun zararlı etkilerinden korunurken aynı zamanda tasarruf da elde edilmelidir.

Dış dünyanın kötü etkilerinden korunmak için mekanlar oluşturan insanoğlu, zaman içerisinde mekanlarını geliştirmiş, ilerleyen teknoloji ile daha nitelikli yapıtlar ortaya çıkarmaya başlamıştır. Bununla birlikte inşa edilen yapıların sıcaklığını korumak için gösterilen çabalar, yüzyıllar boyunca açıkçası pek de başarılı olamamıştır. Ancak günümüzde durum farklıdır. Yeni teknoloji ısı yalıtımında seviye atlatmış ve bu sayede yakıt giderlerinden tasarruf edilmesini sağlamıştır.

Isı Yalıtımının Önemi ve Yalıtımda Kar Maliyet Analizi

Bulunduğu ortamın sıcaklığı, insanoğluna her daim güven aşılamıştır. Yeterince sıcak olmayan bir ortamda insan barınamaz. Yemek yeme, dinlenme ve uyuma gibi en temel insani gereksinimlerini yerine getiremez. Bu bakış açısı ile hayati öneme sahiptir desek abartmış olmayız.

Isı yalıtımı tam olarak sağlanmış bir ortam, sıcaklığını zaman içerisinde kaybetmeyeceği için insana güven ve huzur hissi verir. Isı yalıtımına sahip olmayan ortamların soğuması çok hızlı olacağından, yeniden ısınma nedeniyle ek maliyetlerle karşılaşılacaktır. Nihayeten; kısa zamanda için kişilerin ya da kurumların cebinden yüklü miktarlar çıksa da; bu tutarlar orta ve uzun vadede maliyet olarak kişileri ve kurumları artıya çıkaracağı gibi, mekanlara da kalite ve değer katacaktır.

Yeterli bulunmayan mekanlar ticaret yapılan, yahut müşteri ağırlanan mekanlar ise, kullanıcılar memnun kalmayacak ve kuvvetle muhtemeldir ki bir daha bahse konu mekanı tercih etmeyecektir. Bu nedenle lüks değil, pek çok bakımdan zaruriyet arz eden bir uygulamadır. Isı yalıtımının son teknoloji ürünleri arasında pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden son dönemde popülerliği giderek artmakta olan Poliüretan sprey uygulamalarının da sağlıklı sonuç alınmasında önemli bir alternatif olduğu akılda bulundurulmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.