İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Verimli Enerji Kullanmak 10 Yılda 70 Milyarlık Tasarruf Sağlayabilir!

Son güncelleme tarihi Kasım 4, 2020

Enerji, çağımızın en önemli gerçekliği konumunda ve bu konumunu da her geçen sağlamlaştırmaya devam ediyor. Enerji tarih boyunca her dönemde çok önemli ve enerji kaynakları da her dönemde çok değerli olsa da; endüstrinin gelişmesi ile bu önem adeta hayati bir dereceye çıktı. Öyle ki, enerji için savaşlar yapılıyor, ülke sınırları değişiyor ve her yıl on binlerce insan hayatını kaybediyor. Hal böyleyken enerjinin verimli ve tasarruflu kullanılması herkes için hem bireysel hem de toplumsal bir ödev ve görev konumunda.

Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye’nin ekonomik büyüme sürecini devam ettirebilmesi için enerji verimliliğinin önemli olduğunu belirtti. Çağlar enerjinin sanayide verimli kullanımı ile yüzde 30 tasarruf edilebileceğini ve bununda 10 yıllık bir süreçte takribi 70 milyar Türk Lirası anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

Enerji verimliliğinin öneminin gelişmiş ülkelerde farkına varılsa da, maalesef ülkemiz henüz bu konuda tam olarak bilinçlenmiş durumda değil. Bu konuya dikkat çeken uzmanlar, sanayide de işletmelerin enerji tasarrufuna önem vermesi gerektiğini dile getiriyor. Enerjinin yoğun olarak kullanıldığı sanayide enerji verimliliğine dikkat edilmesi durumunda faturalarda yüzde 30’luk bir daralmaya gidilebileceğinin altı çiziliyor.

Hayati Öneme Haiz!

Türkiye’nin 6. büyük enerji kaynağının olduğunu dile getiren İbrahim Çağlar, ülkemizin Çin’den sonra enerji talep artış hızı en yüksek ülke olduğunun altını çizdi. Çağlar konuşmasında, aydınlatma, ulaştırma ve üretimde standartlarının geliştirilmesi gerektiğini bildirdi. Bu kapsamda sanayide alınacak önlemle atık ısı yeniden kazanılarak yüzde 45 civarında bir enerji tasarrufu sağlanabilmekte, yalıtımlı boruların tercih edilmesi ile de soğutma ve ısıtmada ortalama yüzde 75 tasarruf sağlanabilmektedir.

Uzmanlar, güneş enerjisinin sanayide kullanımı sonucunda da enerji tasarrufu yapılabileceğini belirterek, sanayide elektrik üretiminde, suyun ısıtılması ve soğutulmasında kullanılarak verimliliğin artırılabileceğini dile getirmiştir. Çağlar sanayinin ardından enerji tüketiminde yaklaşık yüzde 20’lik bir pay edinen ulaştırma alanında da enerji tasarrufunun önemine dikkat çekti. Bunun yanı sıra konutta, tarımda ve pek çok alanda kaliteyi düşürmeden enerji verimliliğinin sağlanabileceğini dile getiren İbrahim Çağlar, Türkiye’de daha az enerji tüketerek daha çok ekonomik getiri sağlanması gerektiğini söyledi.

Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar çevreye zararlı fosil yakıtların kullanımını azaltmak, enerjiyi hayatın birçok yerinde etkin ve verimli kullanmayı öğrenmenin bir zorunluluk olduğunu sözlerine ekledi. Vatandaşın enerjiyi verimli kullanarak elektrik ve doğalgaz faturalarını da yüzde 30’a kadar azaltması mümkün.

Bir yorum

  1. […] Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar çevreye zararlı fosil yakıtların kullanımını azaltmak, enerjiyi hayatın birçok yerinde etkin ve verimli kullanmayı öğrenmenin bir zorunluluk olduğunu sözlerine ekledi. Vatandaşın enerjiyi verimli kullanarak elektrik ve doğalgaz faturalarını da yüzde 30’a kadar azaltması mümkün. Verimli Enerji Kullanmak 10 Yılda 70 Milyarlık Tasarruf Sağlayabilir! […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.