İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vergi Nedir? Vatandaşlarından Vergi Almayan Ülke Var Mıdır?

“Vergi” tanımı birkaç farklı şekilde yapılabilir. sorusunun cevabı da verginin tanımı ya da kelime bazlı anlamı ile sınırlanamayacak kadar geniştir. Bununla birlikte yine de nedir, vergi ne demek sorularına cevap vererek; bir tanım yaparak başlanabilir. Vergi; devlet ya da yerel yönetimler tarafından kamu hizmetlerinde kullanılmak üzere vatandaşlardan, kurum ve kuruluşlardan toplanan paraya denilmektedir.

Vergi doğrudan ya da dolaylı olarak toplanabilmektedir. Doğrudan vergilere örnek olarak gelir vergisi belirtilebilir. Kişiler ya da kurumlar yıllık kazançları doğrultusunda belirlenen oranlarda devlete gelir vergisi ödemek durumundadır. Yahut Motorlu Taşıtlar Vergisi de (MTV) doğrudan vergilere örnek olarak verilebilir. MTV, motorlu taşıtları olan kişilerin; sahibi oldukları aracın motor hacmi ve model yılı doğrultusunda devlete ödedikleri doğrudan vergilerden birisidir.

Dolaylı vergiler çatısı altında da devlet ve yerel yönetimler hem vatandaşlardan hem de kurum – kuruluşlardan vergi toplamaktadırlar. Örneğin su faturalarında yerel yönetimlerin dolaylı vergileri bulunur. Bunun yanı sıra akaryakıt vb. gibi pek çok ürün üzerinden devlet dolaylı olarak vergi tahsilatı yapmaktadır.

Vatandaşlarından Var Mıdır?

Vatandaşlarından var mıdır sorusu çok sık olarak sorulmaktadır. Vatandaşlarından vergi almayan ülke yoktur denilebilir. Ancak vatandaşlarından aldığı vergiyi minimum seviyede tutan pek çok ülke bulunmaktadır. Vatandaşlarından ya da ülkelerinden kurulan şirketlerden aldıkları vergiyi asgari seviyede tutan ülkelere “vergi cenneti” tanımı yapılmaktadır. Vergi cenneti olarak adlandırılan ya da tanımlanan ülkeler; bu özellikleri sayesinde yabancı ülkelerden milyarlarca nakit girdisi sağlarlar. Ülkelerinde bulunan yüksek vergilerden kaçınmak isteyen pek çok zengin iş adamı, gerek kişisel hesaplarını ve gerekse şirketlerini vergi cenneti ülkelere taşımaktadırlar.

Vergi cenneti ülkeler listesi her yıl çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından incelenerek oluşturulmaktadır. Dünya Bankası, IMF vb. gibi kurum ve kuruluşlar vergi cenneti ülkeleri kendi kıstasları doğrultusunda belirleyerek açıklamaktadır. Her kuruma göre vergi cenneti ülkeler farklı olduğundan; kesin bir vergi cenneti ülkeler listesi oluşturmak mümkün değildir. Bununla birlikte Malta vb. gibi ada ülkeleri başta olmak üzere dünyada 20’den fazla vergi cenneti ülke bulunmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.