İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vefat Eden Babanın Kredi Borcu Ne Olur?

Son güncelleme tarihi Kasım 4, 2020

Vefat Eden Babanın ve Borcu Ne Olur?

Yaşayan herkesin merak ettiği sorulardan biriside varsa eğer vefat ettikten sonra borcu ne olur sorusudur. Bu konuda hemen her gün herkesin internet üzerinden bir araştırması söz konusudur. Size sunacağımız bu yazı ile bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

çekip borcu henüz bitmeden veya borcu olduğu halde hayatını kaybetmek hayatta hemen herkesin başına gelebilecek bir durumdur.

Peki bu gibi bir durumda ölen kişiden kalan borçlar için durum ne olur? Borçları ödememek gibi bir durum söz konusu mudur? Ya da borçları kime kalır? Sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Vefat Edenin Borcu Kime Kalır?

Kişinin vefat etmesi halinde borcunun kime kalacağı yönünde ki sorulara yanıt arayacağınız yazımızı sonunuza kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Öncelikle bilinmelidir ki ölen kişi eğer hayat sigortasını yaptırmış ise kendisi öldükten sonra kalan borçlarıbazı istisna durumlar haricinde sigorta öder.

Bu istisnalar arasında kişinin intihar etmesi, şüpheli ölüm gibi durumlar veya kişinin ölümcül olan hastalığını sigorta yaptırırken belirtmemiş olması gibi durumlar halinde sigorta şirketi borcu ödemeyebilir.

Vefat Edenin Borcu Ne Olur?

Sigorta bulunmaması durumunda ise vefat edenin borcu mirasçılarına kalır. Ölen kişinin alacakları ve varlıkları mirasçılarına kaldığı gibi borçları da mirasçılarına kalmaktadır.

Bu tarz durumlarda öncelikle ölen kişinin çekmiş olduğu var ise kefilin kim olduğuna bakar ve takip altına alınır.

Fakat herhangi bir söz konusu değil ise yine mirasçılardan borcu tahsil etmeye çalışır.

Reddi miras davası açılarak bu borçlardan kurtulmak gibi bir ihtimal olabilir. Fakat bu ihtimal gerçekten haklılık gerektiren durumlar için geçerlidir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.