İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Varant Nedir? Varant Güvenli Yatırım Aracı Olarak Kullanılır Mı?

Varant günlük hayatta pek kullanılmayan bir terim olsa da ekonomi çevreleri için son derece önemli bir kavramdır. Varant hakkında sayfalar dolusu kitap yazılabilir. Kısa tanım noktasında ise sorusunun birkaç farklı şekilde cevabı olabilir. Varant nedir sorusuna en kısa ve net olarak; varant “opsiyon” demektir şeklinde cevap verebiliriz. Yahut varant nedir sorusuna ekonomik dalgalanmaların meydana getirdiği risklerin minimize edilmesini ya da tamamen giderilmesini sağlayan araçlara varant denir şeklinde tanımlayabiliriz.

Varant Nedir? Kaç Çeşit Varant Var?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere varant riskten kaçınma opsiyonlarının genel adı olarak tanımlanabilir. Varant genel olarak 2 başlık altında incelenmektedir. Bu nedenle varant kaç çeşittir sorusuna varan iki çeşittir şeklinde cevap verebiliriz. Varant uygulama noktasında; şirket varantları ve finansal varantlar olarak ikiye ayrılır. Finansal varantlara ayrıca covered warrants da denilmektedir. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yayımlanan tebliğ finansal varantlar noktasında bilgilendiricidir.

Varantlar hisse senedi alma veya satma hakkı verebilir. Piyasanın gidişatına göre kişilerin yön almasını sağlayabilir. Varantlar kaldıraçlı ürünlerdir. Bu sayede küçük yatırımcıların dahi büyük kazançlar elde etmelerine imkan tanımaktadırlar. Varantlar piyasadaki risklere karşı yatırımcının maksimum seviyede güvende kalmasına imkan tanıyan varlıklardır. Yükselen piyasalarda ve düşen piyasalarda da varantlar sayesinde gelir elde edilebilir.

Varant Güvenli Aracı Olarak Kullanılır Mı?

Varant güvenli bir aracı olarak kullanılabilir. Piyasada varant güvenli yatırım aracı olarak çokça tercih edilmektedir. Ayrıca varantlar alınan ürünü her daim satma imkanı tanımaktadır. Bu sayede piyasada alıcı bulamama riskini ortadan kaldırmaktadır. Varantın güvenli yatırım aracı olarak tercih edilmesinde pek çok farklı sebep bulunmaktadır.

Peki varant kayıp riski taşımaz mı? Varant da kaybetmek mümkün değil midir? Varantlar sigorta poliçeleri gibi vadeli ürünler olduklarından; vadelerine göre yatırımcısının pozisyon alması gerekmektedir. Yani her finansal üründe olduğu gibi varantta da kaybetme riski bulunmaktadır. Ekonomide kaybetme riski olmayan herhangi bir aracı bulunmadığı dikkate alındığında; varantlar kaybetme riskinin minimum noktada olduğu yatırım araçlarından biridir demek yanlış olmayacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.