İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk Vatandaşlığını Yatırım Karşılığında Almak Mümkün Mü? Diğer Ülkelerde Durum Nasıl?

Son güncelleme tarihi Kasım 4, 2020

Uzun yıllardır konuşula gelen bir konu; karşılığından vatandaşlık almak. Pek çok ülkede de bu tür uygulamalar mevcut. Türkiye’de ise uzun yıllar boyunca olmayan uygulama, artık var.

Bu uygulama ile hükümet yabancı sermayenin ülkemize girişinin ve kalıcı yatırımlarının artmasını ön görmektedir. karşılığında Türk Vatandaşlığı almak ve yabancı ülkelerde almak nasıl mümkündür, detaylarına bakalım…

Bu bağlamda 2017 yılı başında Resmi Gazete de yayımlanan “Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında Türk Vatandaşlığını karşılığında elde etmek yasal olarak mümkün hale geldi.

Bu tarihten itibaren ülkemizde 2 milyon dolarlık taşınmaz yatırımı yapan yahut 1 milyon dolarlık yatırımına en az 3 yıl bloke koyduran yatırımcı Türk vatandaşlığı edinme hakkı elde etti.

Dünyada İle Vatandaşlık Veren Ülkeler!

Ülkemizin 2017 yılı başı itibariyle devreye soktuğu bu uygulama aslında diğer dünya ülkelerinde on yıllardır uygulanan bir konu. Pek çok farklı ülke, yabancılara pek çok farklı şekilde vatandaşlık imkanı tanımaktadır.

Pek çok gurbetçimizin yaşadığı Avrupa ülkelerinde ile vatandaşlık edinmek mümkün. Almanya’da 250 bin Euro yaparak iş kuran ve bu sayede istihdam oluşturanlara oturum izni ve nihayetinde de Alman vatandaşlığı veriliyor. İngiltere’de ise bu rakam 1 milyon Sterlin.

Pek çok kişinin hayali olan Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamak ve süresiz oturum izni almak, 1 milyon dolarlık şirket kurmakla mümkün olmaktadır.

Vatandaşlığın en pahalı olduğu ülkelerden biri Avusturya konumunda. Avusturya vatandaşlık için vakıflara 2 milyon Euro bağış ve toplamda kişinin 10 milyon Euro değerinde mal varlığı olması gerektiğini belirtiyor.

Vatandaşlık verme konusunda en iyi davranan ve en ucuz şekilde vatandaşlık veren ülkelerin başında Makedonya geliyor. Makedon hükümeti, 40 bin Euro değerinde bir gayrimenkul satın alana oturum hakkı tanıyor.

Bununla birlikte kişi yatırımını 400 bin Euro’ya çıkarırsa Makedon vatandaşlığına da sahip olabiliyor. Son yıllarda iç savaş ile çalkalanan Ukrayna’da da vatandaşlık nispeten ucuz durumda. Ukrayna, 100 bin karşılığında vizesiz seyahat ve bununla birlikte süresiz oturma izni veriyor.

Bir yorum

  1. […] Vatandaşlık verme konusunda en iyi davranan ve en ucuz şekilde vatandaşlık veren ülkelerin başında Makedonya geliyor. Makedon hükümeti, 40 bin Euro değerinde bir gayrimenkul satın alana oturum hakkı tanıyor. Bununla birlikte kişi yatırımını 400 bin Euro’ya çıkarırsa Makedon vatandaşlığına da sahip olabiliyor. Son yıllarda iç savaş ile çalkalanan Ukrayna’da da vatandaşlık nispeten ucuz durumda. Ukrayna, 100 bin dolar karşılığında vizesiz seyahat ve bununla birlikte süresiz oturma izni veriyor. Türk Vatandaşlığını Yatırım Karşılığında Almak Mümkün Mü? Diğer Ülkelerde Durum Na… […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.