İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TL Vadeli Hesapların Stopaj Oranları Düşürüldü!

Son güncelleme tarihi Kasım 4, 2020

Vadeli hesaplar pek çok vatandaşın birikimlerini değerlendirdiği bir aracı konumunda. Türk Lirası cinsinden vadeli hesaplardan alınan stopajın oranının görece yüksekliğinden dolayı vatandaşların bir kısmı tasarruflarını döviz cinsinden ya da türünden tutmaktaydı. Bu durumun önüne geçmek adına yapılan bir hamle ile TL vadeli hesapların stopaj oranları düşürüldü.

Türk Lirası cinsinden vadeli hesaplardaki gelir vergisi oranlarının düşürülmesi ile birlikte, vatandaşlar artık aynı üzerinden daha fazla kazanç elde etmeye başlayacaklar. Tabii ki bunun 3 aylık bir süreç dahilinde geçerli olduğunu da unutmamak gerekir.

TL Vadeli Hesapların Yeni Stopaj Oranları

Bankalarda vadeli hesaplarda birikimlerini değerlendiren vatandaşların Amerikan Doları, Euro ya da vadeli hesaplarda tasarruflarını tutmak yerine Türk Lirası türünden vadeli hesaplara yönelmelerini sağlamak adına yapılan uygulama ile devlet tarafından alınan stopajda kayda değer bir indirime gidildi. Buna göre 31.08.2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; 6 aya kadar olan Türk Lirası mevduat hesapları için (6 ay dahil olmak üzere) uygulanan gelir vergisi oranı yüzde 15’den yüzde 5 seviyesine indirildi.

Yine aynı tarihten geçerli olmak kaydıyla, 6 ay ila 1 yıl arası vadeli Türk Lirası mevduat hesaplarında (1 yıl dahil) geçerli gelir vergisi oranı yüzde 12 noktasından yüzde 3 düzeyine indirildi. Gelir vergisi Türk Lirası vadeli hesapların 1 yıl üzerinde değerlendirildiği durumlarda ise tamamen sıfırlandı. Buna göre; 1 yıl üzerinde mevduatını Türk Lirası cinsinden vadeli hesapta değerlendirmek isteyen vatandaşlar birikimlerinden elde ettikleri faiz kazancından hiç gelir vergisi ödemeyecekler.

Vadeli hesaplarda yapılan stopaj indiriminin 3 ay süre için geçerli olduğu deklare edildi. Buna göre; Eylül, Ekim ve Kasım aylarında Türk Lirası cinsinden vadeli mevduat hesabı açtıran kişiler bahse konu gelir vergisi indiriminden faydalanabileceklerdir. Aynı zamanda, daha önceden açıldığı halde bu süre dahilinde vadesi sona eren ve yenilenen Türk Lirası türünden vadeli hesaplar için de gelir vergisi indirimi geçerlidir. Bununla birlikte, 31 Ağustos 2018 tarihinden önce açılan Türk Lirası türünden vadeli mevduat hesaplarından tahsil edilecek gelir vergisi oranları, eski oranlar olarak uygulanacaktır. Aynı şekilde, vadesi devam eden Türk Lirası hesaplarında da eski stopaj oranları uygulanacaktır.

Bir yorum

  1. […] Vadeli hesaplarda yapılan stopaj indiriminin 3 ay süre için geçerli olduğu deklare edildi. Buna göre; Eylül, Ekim ve Kasım aylarında Türk Lirası cinsinden vadeli mevduat hesabı açtıran kişiler bahse konu gelir vergisi indiriminden faydalanabileceklerdir. Aynı zamanda, daha önceden açıldığı halde bu süre dahilinde vadesi sona eren ve yenilenen Türk Lirası türünden vadeli hesaplar için de gelir vergisi indirimi geçerlidir. Bununla birlikte, 31 Ağustos 2018 tarihinden önce açılan Türk Lirası türünden vadeli mevduat hesaplarından tahsil edilecek gelir vergisi oranları, eski oranlar olarak uygulanacaktır. Aynı şekilde, vadesi devam eden Türk Lirası hesaplarında da eski stopaj oranları uygulanacaktır. TL Vadeli Hesapların Stopaj Oranları Düşürüldü! […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.