İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Stablecoin Nedir? Kripto Paralar Riskli Yatırım Grubuna Mı Girdi?

Kripto paralar ile dünya 2007 yılında Bitcoin’in piyasaya çıkması sonrasında tanıştı. İlk yıllarda Bitcoin pek çok kimse tarafından bilinmese de ilerleyen yıllarda bu durum hızla değişti. Bitcoin değerini kısa sürede bire bir milyon oranda katladı. İlk çıktığı dönemde 1 ile bin Bitcoin alınabilirken; ilerleyen yıllarda bir bitcoin bin doların üzerine çıktı. Akabinde 10 bin dolar sınırı geçildi ve Bitcoin 20 bin dolara kadar dayandıktan sonra düşüşe geçti. Aşırı yükselişin ardından gelen keskin düşüş volatilite sorununu ortaya çıkardı. Tam da bu noktada ortaya çıktı. Peki nedir, kirpto paralar riskli grubuna mı girdi?

Bitcoin’deki ve diğer altcoinlerdeki volatilite üzerine ortaya çıkmış bir kripto para birimidir. Stablecoin dolar karşısında kripto para birimlerinin bir ortalama ve direnç yakalamasını sağlamıştır. Başka bir tabirle Stablecoin sepet koin ya da sabit kripto para olarak da ifade edilebilir. Varlık desteği özelliği ile stablecoin yatırımcıların keskin zararlar ile karşı karşıya kalmasının önüne geçecektir. Bununla birlikte stablecoin yatırımcılarına Bitcoin ya da diğer alt coinler kadar kar vaadi de sunmamaktadır.

Kripto Paralar Riskli Grubuna Mı Girdi?

Kripto paralar riskli grubuna mı girdi ve buna benzer pek çok farklı soru gündemde yer alıyor. Aslında bu sorunun pek de doğru bir soru olmadığını en baştan belirtmekte yarar var. Zira her daim riskli yatırım grubunda yer almaktaydı. Şu anda düşüş trendinde olan kripto paralar şu an ne kadar riskli yatırımlar arasında bulunuyorsa, aslında yükseliş trendinde olduğu sırada da aynı statüdeydi.

Yatırımcılar Bitcoin öncülüğündeki coinlerin sürekli değerlenmesi nedeniyle düşük riskli olduğunu düşündüler. Hatta bazı yatırımcılara göre koinler tamamen risksiz araçlarıydı. Kripto paraları asla düşmezdi. Ancak durumun bu şekilde olmadığı kısa sürede görüldü ve Bitcoin öncülüğünde bütün büyük oranda değer kaybetti. Soruya tekrar dönecek olursak; evet kripto paralar riskli yatırım grubunda yer almaktadır ve yakın gelecekte de bu durumun değişebileceğine dair herhangi bir emare görünmemektedir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.