İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sektörlere Göre Ciro Endekslerinde Son Durum

Sektörel ciro endeksleri, sektörlerin ekonomik göstergelerinin ortaya konulması açısından son derece önemli bir parametre olarak ön plana çıkıyor. Sektörlere göre ciro endekslerinde son duruma göz atmadan önce; özellikle 2018 yılı için rakamlarına dövizdeki hareketliliğin doğrudan etki ettiğini söylemekte yarar var. Zira ithalata bağlı sektörler 2018 yılı yaz aylarında gerçekleşen hızlı döviz kuru artışından olumlu yönde etkilenirken; daha çok iç piyasaya yönelik mal ve hizmet üreten sektörler ise döviz kurundaki ani artıştan son derece olumsuz etkilendiler. Sektörlere göre ciro endekslerinde son durum da buna göre şekillendi.

Sektörlere Göre Ciro Endekslerinde Son Durum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçtiğimiz hafta içerisinde (15 Ocak 2018) itibari ile Kasım 2018 sektörel ciro endekslerini kamuoyuna açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göz atıldığında; inşaat, ticaret, sanayi ve hizmet sektörlerinde Kasım 2018 itibari ile, Kasım 2017’ye göre ortalama yüzde 15,4 noktasında artış tespit edildi. Sektörel ciro endeksinde başı çeken sektör ise yüzde 23,2’lik artış oranı ile sanayi sektörü oldu. Sektörlere göre ciro endekslerinde son durum nasıldır, sektör sektör ele almak gerekirse…

Sanayi Sektörü Son Durum!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; geçtiğimiz Kasım ayında bir önceki yılın Kasım ayına göre sanayi sektörü yüzde 23,2 artış kaydetti. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 6,3 azaldı.

İnşaat Sektörü Son Durum!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; geçtiğimiz Kasım ayında bir önceki yılın Kasım ayına göre inşaat sektörü yüzde 1,1 azalış kaydetti.

Ticaret Sektörü Son Durum!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; geçtiğimiz Kasım ayında bir önceki yılın Kasım ayına göre ticaret sektörü yüzde 11,6 artış kaydetti.

Hizmet Sektörü Son Durum!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; geçtiğimiz Kasım ayında bir önceki yılın Kasım ayına göre hizmet sektörü yüzde 22,7 artış kaydetti.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.