İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sanal Kart Nedir? Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Son güncelleme tarihi Kasım 4, 2020

Ülkemiz bankacılık sektörü hemen her yıl yüksek düzeyde büyüme kaydederek yoluna devam etmektedir.

Bankacılık sektörünün genişlemesine paralel olarak ülkemizde banak kartı ve kullanımı da yaygınlaşmaktadır. Bankacılık sektörü gibi son yıllarda hızla büyüyen sanal alem ve internetten ticaret, müşterinin taleplerinin de farklılaşmasına neden olmuştur.

da gelişen teknoloji ile güvenlik ihtiyacından doğmuştur.

Her yıl yüksek seviyede büyüme kaydeden bankacılık sektörü ve yine aynı şekilde rekor düzeylerde büyümeye devam eden e- ticaret sektörü, müşterinin talebinde bulunmasına ve bunun akabinde de bankaların ürününü piyasaya sunmasına öncülük etmiştir.

Kullanımı her yıl hızla artan sanal kartlar sayesinde internet üzerinden yapılan dolandırıcılıklarda kayda değer seviyede azalma yaşanmaktadır.

Bankaların tıpkı gibi müşterilerine sundukları “sanal kart” uygulaması, internetten alış veriş yaparken güvenlik endişesi yaşayan müşterilerin çekincelerini gidermelerine olanak sağlamaktadır.

Bununla birlikte hızlı ve kolay alış veriş imkanı da tanıyan sanal kart için bankalar genellikle ek ücret de talep etmemektedirler. Talep eden bankalar ise genellikle cüzi miktarları müşterilerinden isteyebilmektedirler.

Sanal Kart Uygulamaları

Hemen hemen tarafından müşterilerine sunulan sanal kartların işlevleri temel manada aynı olmakla birlikte, banka özelinde müşterilere farklı uygulamalar da sunulmaktadır.

Şöyle ki; kimi bankalar sanal kartlar için ayrı limiti tanımlayabilmektedirler. Bununla birlikte bazı bankalar ise sanal kartları, tıpkı ana kartına bağlı bir ek kart gibi değerlendirip, kredi kartının limitinden kullanacak şekilde değerlendirmektedir.

Bazı bankalar ise sanal kart için bir limiti tayin etmemektedir.

Sanal kartın kartının limitinden de kullanmasına izin vermeyen bankalar, müşterisinin vadesiz hesabından sanal karta istediği tutarda para aktarmasını ve aktardığı tutarı sanal kart üzerinden kullanmasını ön görmüşlerdir.

Müşterinin sanal kartına aktardığı meblağın tamamını kullanmaması durumunda, sanal kartında kalan miktarını tekrar vadesiz hesabına aktarmasına da olanak tanınmaktadır.

Sanal kart temelde müşterileri sanal ortamın risklerinden korumak güdüsüyle oluşturulmuştur ve kullanımı da internet üzerinden havale yapmak kadar kolay bir işlemdir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.