İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Resesyon Nedir?

Türkçe kökenli bir kelime değildir. Resesyon dilimize Fransızcadan geçmiştir. Resesyon Fransızcada “Recession” şeklinde yazılmaktadır. Bir ekonomi terimi olarak kullanılan Recession ya da Resesyon kelimesinin Türkçe karşılığı “durgunluk” olarak ifade edilebilir. Ekonomide meydana gelen durgunluk ve dahi geriye gidiş kısaca resesyon kelimesi ile ifade edilmektedir. sorusuna kısa ve net şekilde cevap verdikten sonra hakkında detaylara geçebiliriz

Resesyonun tanımı noktasında uzmanların ayrı düştüğü bir nokta olmamakla birlikte; hangi durumlar için ibaresinin kullanılabileceği noktasında tam bir uyuşma da bulunmamaktadır. Şöyle ki; ekonomi uzmanlarının geneline göre resesyon ibaresinin kullanılabilmesi için bahse konu ülkenin en az 2 çeyrek boyunca ekonomik gelişme gösterememesi gerekmektedir. Bazı ekonomi uzmanlarına göre ise resesyon ifadesinin kullanılabilmesi için bir alt süre yoktur. Ülkelerin nüfusu, ekonomik gelişimi, ihracat düzeyi, sanayi üretimi artışı vb. gibi pek çok farklı kalemdeki istatistikleri dikkate alındığında durgunluk görünüyorsa resesyon yorumu ya da tanımı yapılabilir.

İçin Derecelendirme Kuruluşu Tespitine Gerek Var Mı?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları ülkelerin ekonomik durumları konusunda notları ile önemli tespitlerde bulunuyorlar. Bu noktada konusunda da bir kurum ya da kuruluş tespiti olmasının gerekip gerekmediği en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Uluslararası para fonu IMF tarafından resesyon ibaresinin kullanılabilmesi için herhangi bir uluslararası kredi derecelendirme kuruluşunun ilgili ülke için resesyon tanımı ya da tespiti yapmasına gerek yoktur.

Ülkenin ekonomik göstergelerinin ve gayri safi milli hasılasının nüfusuna oranla aynı doğrultuda artış gösterememesi, ülke ekonomisinin durgunluğa girmesi bağımsız ve tarafsız kurum ve kuruluşlarca istatistiki verilere döküldüğünde; yorumu hemen herkes tarafından yapılabilmektedir. Herhangi bir ülke için resesyon yorumu ya da tespiti yapıldığında; bu durumun gerçekliği piyasa şartlarında zaten test edilecektir. Ülkenin kredi durumunda herhangi bir daralma yaşanmadığı durumlarda resesyon tespiti boşa çıkacaktır.

Örneği!

2008 küresel krizi öncesinde Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere pek çok farklı ülkede baş göstermiştir. Resesyon baş göstermesinin akabinde 2008 küresel krizi patlamıştır. Bu duruma pek çok farklı örnek de gösterilebilir. Bu nedenle resesyonun kriz için haberci olduğu ya da ön gösterge olduğu söylenebilir.  

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.