İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Limit Kontrol Sistemi (LKS) Nedir?

Son güncelleme tarihi Kasım 3, 2020

Limit Kontrol Sistemi (LKS) Nedir?

Son yıllarda kartlarında büyük patlamalar yaşanmaktadır. Tüketici sınırını bilmeden sürekli kredi kartlarıyla şuursuzca harcama yaparak kendini büyük bir çıkmaza sokmaktadır.

Bu gibi durumların önüne geçebilmek için tüketicilerin kullanabilecekleri limitleri bilmesi ve ona göre harcama yapması gerekmektedir. İşte burada limit kontrol sistemi (LKS) nedir, sorusu karşımıza çıkıyor. Limit kontrol sistemi adından da anlaşıldığı üzere kartlarındaki limitlerin paylaşılarak tüketicinin darda kalmasını engeller.

Limit kontrol sistemi KKB adı verdiğimiz Kayıt bürosu tarafından oluşturulmuş bir sistemdir. KKB sayesinde kredi kartlarındaki tüm hareketler bankalara ulaştırılmaktadır. Bu paylaşım sayesinde tüketicilerin limiti hakkında bilgi sahibi olur. Böylece tüketici harcamasında daha ekonomik olur.

Limit kontrol sistemi (LKS) nedir?

Daha detaylı açıklamak gerekirse ilk kez kartı kullanan bir tüketici 10 tanede kartı olsa, harcama yatabileceği limit gelirinin iki katı olacaktır. kullanımı 2 yıla ulaştığında ise bu limit gelirin 4 katı kadardır. Tüketicinin bu limiti geçmesi imkânsızdır.

Son yıllarda ise kartı limitlerinde kısıtlama bulunmaktadır. Ancak birden fazla kartı bulunan kişiler için bu limit yükseltilebilmektedir. Bunun içinde tüketiciler açık bulunan kartlarından birini feda etmek zorundadır.

Yeni kartları başvurusu yaparken, kurum ve kuruluşlar limit kontrolü yaparak bütçeye en uygun limiti belirler. Limit Kontrol Sistemi sayesinde bu bilgilere hemen ulaşılır. Bu limit belirlenmesi de Kredi Kayıt Bürosu tarafından çıkacak karara bağlıdır.

Eğer KKB istenilen düzeyde limit vermemişse, bunun anlamı Limit Kontrol Sisteminde adınıza aldığınız kartlardaki limitinizin olmadığının göstergesidir.

Bu düzenlemeler sayesinde tüketiciler kartı alımlarında daha dikkatli ve bilinçli duruma gelir. Ayrıca bu sistem sayesinde bankalarda büyük zararlardan kurtulur.

Böylece kart veren banka ve müşterileri arasında güven bağıda oluşur.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.