İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kripto Paralarda Tehlike Var Mı? Ne Kadar Güvendeyiz?

Kripto para birimlerinin geçmişi çok geriye gitmiyor. Bununla birlikte kripto paraların piyasası yüz milyar doların üzerinde. Özellikle 2017 yılını zirve yaparak geçiren Bitcoin öncülüğündeki kripto paralar, 2018 yılı ile birlikte derin bir çöküşe girmişti. Peki 2019 yılında kripto para birimlerini ne bekliyor, kripto para birimleri ne kadar güvenli, 2019 yılında getiri vaat ediyor mu? Kripto paralarda tehlike var mı? Ne kadar güvendeyiz?

Güvenli Mi?

Blockchain teknolojisi ile önemli bir merhale kat eden kripto para birimleri piyasada hacimlerini giderek artırıyorlar. 2015 yılına nazaran piyasa hacmini 10 kattan fazla artıran değer bakımından ise büyük bir volatilite gösteriyor.

2015 yılında 350 düzeyinde işlem gören bir Bitcoin, 2017 yılında 20 bin dolara kadar yükseldi. Akabinde geçtiğimiz yıl büyük bir gerileme trendine giren Bitcoin geçtiğimiz ay 3 bin dolara kadar düştü. 3 bin dolardan yaklaşık yüzde 30 seviyesinde toparlanan Bitcoin 3900 dolar noktasına tırmandı. Bitcoin’in bir kaç yıllık zaman dilimi içerisinde 100 kattan fazla değerlenmesi, sonrasında da 10 kata kadar değersizleşmesi Bitcoin’in ve diğer kripto paraların güvenilirliğinin sorgulanmasına neden olmaya başladı.

2019 yılına 3800 noktasından giriş yapan Bitcoin’in 2019 yılında sergileyeceği grafik merak konusu olmuş durumda. Konunun uzmanlarına göre Bitcoin dalgalı seyrini 2019 senesinde de sürdürecek. Harvard Üniversitesi ekonomi Profesörü Kenneth Rogoff Bitcoin konusunda yaptığı açıklamada Bitcoin’in lotodan farklı olmadığını iddia etti. Bu düşüncesini Bitcoin “yüz dolar da olabilir yüz bin dolar da” sözü ile ifade eden IMF eski ekonomisti Kenneth Rogoff; bununla da yetinmeyerek Bitcoin’in yüz dolar olma ihtimalinin yüz bin dolar olma ihtimalinden daha kuvvetli olduğunu belirtti. Bu durum Bitcion başta olmak üzere tüm kripto paraların güvenilirliğinin ne seviyede olduğunu göstermesi açısından önemli bir uzman beyanı olarak kabul edilebilir.

Bitcoin Yükselir Mi?

2019 için kararı almak isteyenler bunun için kripto paraları tercih etmeyi düşündüklerinde Bitcoin yükselir mi ya da yükselir mi sorularını dile getiriyorlar. 2019 için Bitcoin yükselir diyenler olduğu kadar Bitcoin 2019 yılında daha da düşecek diyenler de bulunuyor. Dolayısıyla sağlam bir yatırım aracı arayanlar, risk almak istemeyenler için Bitcoin doğru adres olmayabilir. Ancak risk alarak bunun getirilerine ve götürülerine hazır olanlar için Bitcoin önemli bir seçenek olabilir.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.