İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Notum Nasıl Düştü? Neden Bana Kredi Çıkmıyor?

Ülkemizde finansal okur yazarlık seviyesi maalesef çok düşük seviyelerde. Vatandaş hem kendisine sunulan ekonomik şartları okuduğunda anlayamıyor, hem de bunu kendisine yalın bir dille anlatacak birinin eksikliğini hissediyor. Bu durum vatandaşın cebini de dolaylı yoldan zorluyor. notu düşük vatandaş; , neden bana diye soruyor.

2000’li yılların başından beri bankaların Kredi Kayıt Bürosu (KKB) notu ile kredi vermeye başlamalarının akabinde pek çok vatandaş fark etmeden Kredi notunun düşmesine neden oldu. Bu durumu vatandaşa kimse adam akıllı anlatmadı. Ne zamanki vatandaşın yüklü miktarda bir krediye ihtiyacı oldu, o zaman öğrendi ki kredi notu düşmüş ve kredi edinmesi mümkün değil. Peki bu kredi notu nasıl düştü?

Basit bir örnekle durumu açıklayalım. 2000’li yılların başında üniversite öğrencisi olan ve Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Kredisi’ne güvenerek bankaların öğrencilere sunduğu kredi kartlarından edinen pek çok öğrenci, öğrenciliğin de verdiği ekonomik sıkışıklıkla kredi kartlarının ekstrelerinin ödemesini tam olarak yapmadılar. Zaten öğrenci kredi kartlarının limitlerinin düşük olduğu için ekstre ödemelerinin asgarisi yapıldığında bir sıkıntı olmayacağını zannettiler. Hali hazırda pek çok öğrenci ve hakkında detaylı bilgisi olmayan banka müşterisi de bu durumun idrakinde değil.

Ekstre Borcunun Tamamını Ödememek de Kredi Notunu Düşürür!

Kredi kartının aylık ekstre borcunun tamamını düzenli olarak ödemeyen kişinin kredi notu zamanla düşer. Bu meblağ 1 lira da olsa, bin lira da olsa fark etmez ve sistem bunu “borca sadakatsizlik” olarak kabul eder. Borcun geç yatırılması da aynı hükümdedir.

Aynı şekilde kredi taksit ödemelerinin gecikmesi yahut tamamının gerçekleştirilmemesi kredi puanını düşürür. Son olarak çok sık kredi başvurusu yapmak da kredi notunu olumsuz etkileyen bir faktördür. O nedenle kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmek ve akabinde kredi başvurusu yapmak hem kredi başvurusuna olumsuz cevap almamak adına, hem de kredi puanınızın daha fazla düşmemesi adına önemlidir. Bu durum ileride yapılacak kredi ve kredi kartı başvurularının olumsuz sonuçlanmasına neden olur. Kredi başvuru tamamen reddedilmese dahi, alınan kredinin müşteriye maliyeti artar ve müşteri genellikle ihtiyacı olan seviyede kredi kullanma imkanına sahip olamaz.

Bir yorum

  1. […] Aynı şekilde kredi taksit ödemelerinin gecikmesi yahut tamamının gerçekleştirilmemesi kredi puanını düşürür. Son olarak çok sık kredi başvurusu yapmak da kredi notunu olumsuz etkileyen bir faktördür. O nedenle kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmek ve akabinde kredi başvurusu yapmak hem kredi başvurusuna olumsuz cevap almamak adına, hem de kredi puanınızın daha fazla düşmemesi adına önemlidir. Bu durum ileride yapılacak kredi ve kredi kartı başvurularının olumsuz sonuçlanmasına neden olur. Kredi başvuru tamamen reddedilmese dahi, alınan kredinin müşteriye maliyeti artar ve müşteri genellikle ihtiyacı olan seviyede kredi kullanma imkanına sahip olamaz. Kredi Notum Nasıl Düştü? Neden Bana Kredi Çıkmıyor? […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Mission News Theme by Compete Themes.