İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Kartının İdari Takibe Düşmesi Ne Demek?

Kredi Kartının İdari Takibe Düşmesi Ne Demek?

 

Kredi kartlarının peynir ekmek gibi verildiği günümüzde, kredi kartlarının doğru kullanılmaması büyük sorun yaratıyor. Kredi kartlarının bilinçli olarak kullanılması hem bireylere hem de ülke ekonomisi için çok önemlidir. Yanlış kullanımlarda ne yazık ki hoş olmayan sonuçlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Özellikle maddi durumu dara düşmüş kişilerin kredi kartına fazla yüklenmesi sonucu banka borçları tavan yapar hal almaktadır. Bu durum bankaları da büyük çıkmaza soktuğundan, farklı yaptırımlar söz konusu haline geliyor.

Bilindiği üzere kredi kartından yapılan tüm harcamalar, KKB tarafından denetlenmektedir. Kullanıcılar her hangi bir nedenden ötürü tüm borçlarını ödemediği takdirde, devlet en azından asgari borcunun ödemesini talep eder. Asgari borç ödemesi, adında da anlaşılacağı üzere en düşük ödeme fiyatıdır. Eğer kullanıcılar bunu da ödeyemez durumda ise ne yazık ki kanuni işlemlere başvurulur. Kredi kartının idari takibe düşmesi ne demek, diye düşünen kişilere kısaca açıklama yapalım.

 

Kredi kartı kullanıcıları, borçlarını hiçbir şekilde ödeyemezse, temerrüt durumu oluşur. Bankanın temerrüde düşürdüğü kullanıcılar hakkında yasal işlemler başlatılır. Kredi kartı borçlarının ödenmedi takdirde Merkez bankası, bu kullanıcıları kara listeye alır. İşte bundan sonra idari takip devreye girmektedir.

Kredi kartının idari takibe düşmesi ne demek, bilmeyen kişilere bu konu hakkında bilgi verelim. Borçların ödenme süresi 90 gündür. Buna ek olarak bir hafta mühlet verilir. Bu zaman zarfında hiçbir faaliyet olmaması kullanıcılar için büyük bir sorundur. Çünkü bankalar, ödenmeyen borçları icra yoluyla temin ederler. Bu yüzden borçlardan kaçmak mümkün değildir. Bunun yerine banka ile uzlaşma yoluna gidilmeli, mevcut durumdan söz edilmelidir. Banka kullanıcının durumunu göz önünde bulundurarak asgari borç ödemesini hesaplayacaktır. Böylece borçlar yapılanacak, ödeme kolaylığı kesin sağlanacaktır.

 

Aksi durumda idari takibin başlaması halinde kaçınılmazdır. Bu durumda artık banka ile ilişki kesilir. Bunun yerini yazık ki avukatlar alır. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak adına borçların zamanında ödenmesi çok yerinde bir davranış olur. Eğer borçlarımızı ödeyemiyorsak karşılıklı konuşarak borçların yapılandırılması talep edilmelidir. Böylece her iki taraf için memnuniyet söz konusu olacaktır.

 

İlgili kelimeler:
https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1874 8-6Awa3ZFE3bhk6dIWrrIPCasAvioP-0IqrWDsxBoxPIOv25Fgpbka7co5MUkAK0 7fb5c7516675d6447c83bb5a94a69f1acae07781&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.