İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Kartı Dolandırıcılığı

 

Kullanım kolaylığı ve İnternet’te alışveriş yapabilme imkanı sunması sebebiyle kredi kartı kullanım miktarı gün be gün artmaktadır. İnternet’te yapılan kredi kartıyla ödeme işlemleri, dolandırıcılara yeni bir fırsat kapısı açmıştır. Kart bilgilerinizi elde ederek yaptıkları harcamalar da pek çok kişinin mağdur olmasına sebebiyet vermektedir.

Peki, kredi kartı dolandırıcılığında yapılması gerekenler nelerdir? Kredi kartı dolandırıcılığı mağdurları ne yapmalıdır? Kredi kartı dolandırıcılığına uğramamak için alınması gereken önlemler nelerdir?

Dolandırıcılığa Uğramamak İçin:

İnternet üzerinden alışveriş yapıyorsanız; güvenilir siteler tercih etmeli ve kullandığınız sitenin güvenliği sağlayıp sağlayamadığından emin olmalısınız. Bilindik ve büyük markaların sitelerinden alışveriş yapmak dolandırıcılığa uğrama ihtimalinizi de azaltır. Diğer yandan, size gelen kaynağı belirsiz elektronik postaları açmamalı ve hemen silmelisiniz.

Dolandırıcılığın Ardından Yapılması Gerekenler:

 1. Bankanızı arayıp dolandırıldığınızı söylemeli ve yapılan işlemlerin size ait olmadığını bildirmelisiniz. Nasıl itiraz edeceğinizi, hangi mercilere baş vurmanız gerektiğini temsilcinize sorup bu konu hakkında bilgi almalsınız. Bu konu hakkında yapılabilecek en doğru adımları ve en güncel bilgileri temsilcinizden alabilirsiniz. Ayrıca kartı kapatmanız zaten bilgileri ele geçirilmiş ve her an yeniden kullanabilecek olan kartınızı işleme kapatacaktır
 2. Mağduriyetinizi polis ve savcılığa bildirmelisiniz. Mağduriyetinizin giderilmesi için kanıt ve delil sunmak oldukça önemlidir. Yazılı, görsel kayıtlar sunmanız hem mağduriyetinizin giderilmesi hem de suçluların bulunması için oldukça önemlidir. Bu tür dolandırıcıların bulunması oldukça zor olduğundan; polise olabildiğince yardımcı olmalısınız.
 3. Yapılan alışverişlerin eksterilerini bulduktan sonra yerli ve yabancı sitelerin şikayet kanallarına mesaj atarak mağdur olduğunuzu belirtebilirsiniz. Yapılmış olunan alışveriş eğer kargoyla yollanacak bir şey yahut bağış yoluyla yapılmış bir ödeme ise geri alma ihtimaliniz de bulunmaktadır. Fakat bu durum genel olarak sitenin insafına kaldığı için kesin bir yol değildir . Fakat bu şekilde zararınızın bir kısmını kurtarabilirsiniz.

Telefon Konuşması ile Şifre Alınarak Kredi Kartı Dolandırıcılığı:

Hiçbir banka kredi kartınızın dolandırıldığını söylerek size gelen mesajda ki şifreyi ya da kredi kartınızın son hanelerini istemez. Dolayısıyla; bu şekilde dolandırılmamak ve emin olmak istiyorsanız; telefonunuzu kapatıp bankanızın müşteri temsilcilerini kendiniz aramalısınız. Kart bilgilerinizi(şifrelerinizi) banka çalışanlarıyla dahi paylaşmamanız gerekmektedir.

İlgili kelimeler:
https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1834 d_s3QW-b4dAqL0Yrboq6LLwVa3-bHFwTP0VHQ9sdPHhyliWFRMU6RFcwF3Hi9hXZ f77f08fb9a1833a66b4aa9c13fb6a5f7e74ca752&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme,https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1839 cPPYZO3zEWkE3BuSS-r4747ZC6_8ZG2iJeZOwHu1_w4rcyxRuvOTJoZQQxpZ9a3X f6346738054d8bf1dee9bc1b93aa0f0a0be9dccd&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.