İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur

Son güncelleme tarihi Kasım 3, 2020

Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur

Günümüzde hem kartı kullanıcıları sayısı hem de borcu sebebiyle sorun yaşayanların sayısı giderek artmaktadır. Kredi kartı borçları ödenmediğinde ise üstüne eklenen faiz ve gecikme bedelleri de borçların giderek artmasıyla içinden çıkılamaz bir hal alabilir. Kredi kartı borcu ödenmediğinde neler yaşanabilir, hukuki süreç nasıl işler, neler yapılabilir?

Kartı Borcu Ödeme Süresi;

kartları borçlarının tamamı ödenmiyorsa sistemde kalmak ve zaman sağlamak için kullanılabilen asgari ödeme miktarları vardır. Bu minimum ödeme borcunun son ödeme tarihine kadar yatırılmalıdır.

Son ödeme tarihine kadar ödenmemiş kart borçları borcun miktarına göre günlük olarak faizlenmeye başlar. Ardında da borca gecikme bedelleri de eklenir. Üç ay üst üste asgari tutarı yatırmadığınız taktirde kartınız kullanıma kapatılır. Borç tamamen ödenene kadar kullanılmaz.

Ödeme yapmadığınız gün sayısı 90 gün olarak tespit edilirse yasal işlem başlatılabilir. Merkez Bankası tarafından isminiz ”Kara Listeye” alınabilir. Bu süre içerisinde kartı borcu ödenirse yalnızca gecikme faizi alınır.

Eğer ödenmez ise 54. günde borçluya ihtar yollanır. Gecikme faizi ile birlikte borçluya ihtar gönderilmiş ise İhtar ücreti de borçluya yansır.

90 günün sonunda halen borç ödenmediyse banka borçluyla iletişime geçer. Bu süreçte yapılandırma talebinde bulunabilir yahut borcun tamamı ödenebilir.

Böylece yasal sürecin önüne geçilebilir. Fakat bu nların ikisi de yapılmazsa yasal süreç başlar.

Yasal süreç içerisinde banka avukatları ile bir şekilde muhatap olabilirsiniz yahut icra işlemi başlatılabilir.

Bu gibi durumlara maruz kalmamak için ödeyebileceğiniz kadar harcamak gereklidir. kartı borcu ödeyememek; yasal süreç başlatabileceği için en azından asgari tutarı ödemek yasal süreci uzatmak, borcun bir kısmını kapatmak açısından oldukça faydalıdır.

Ödemeleri takip etmek de oldukça önemlidir. İşlemler gün üzerinden hesaplandığı için en son ödeme yapılan tarihi unutmamak da oldukça faydalı olacaktır.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.