İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Dosyasının Takibe Düşmesi

Son güncelleme tarihi Kasım 12, 2017

her vatandaşın ihtiyaçlarını giderebilmesi için kullandıkları borç paradır. Kişilerin para sıkıntısına düşmesi, işlerinden ayrılması, zor anlar yaşamaları nedeni ile bu kredi borçlarını ödeyemezler bu nedenle de durumu oluşabilir. Dosyanın takibe düşmesi hemen olacak bir olay değildir. Bir süre bankanız ile görüşebilir ve yeni yapılanmalar oluşturabilirsiniz. Bankalar, yapılanmaları borçlarını vatandaşlar, daha kolay ödeyebilsin diye yaparlar. Çoğu kredi borcu olan kişi, bu sayede borcunu kolayca ödemiş ve yasal dosya takibine uğramamışlardır.

Dosyanın Takibi

aldığınız banka ile konuşmadan herhangi bir yapılanma rica etmeden, kredi borcunuzu eğer 3 ay boyunca ard arda gelecek şekilde ödemez iseniz takibe düşen dosyası durumu ile karşı karşıya kalırsınız. Banka, bu üç ayı belirler ve borçlu olan kişiye haber ederek dosyasını yasal sürece koyar. Peki dosya eğer takibe girerse ne olur?. Dosyanız takibe girdikten sonra, bankanız size ulaşır ve 3 aylık borcunuzu 7 gün içerisinde ödemenizi iister. Ödemeniz için sizlere farklı farklı yollar sunar. Sizler bu yollardan birini seçersiniz ve eğer öderseiz, dosyanız yasal takipten düşer. Fakat bu 7 gün içinde yine ödemez iseniz yasal süreci başlatır ve hızlandırarak sonuçlandırmak ister.

Asgari Ücretin Ödenmesi

Bankanıza olan borcunuzu üç ay ödemezseniz üç ay içerisinde size farklı farklı seçenekler sunar. Bu seçenekleri seçerek 7 gün içerisinde ödemelisiniz. Ödeme sürecinizi sizi asgari olarak ödeme imkanı sunan vardır. Bu bankaları araştırarak başvurusu yapacağınız bankayı seçmelisiniz. durumu bu asgari ücreti öderseniz durdurulur. Geri kalan ücreti de taksit taksit şekilde ödeyebilirsiniz.

Takibe Düşmemek

Oldukça basit birşeydir, dosyanın takibe düşmemesi. aldığınız bankaya, anlaştığınız sözleşmeye uyarak her ay düzenli bir şekilde ödeme yaparsanız dosyanız takibe düşmez. Takibe düşmemesi de sizin için yasal sürecin başlamaması demektir. Hacize kadar varan bu durumlarda, yasal sürece çok dikkat etmek gerekir. Dosyanızın takibe düşmemesi için tüm bankaların özelliklerini gözden geçirmek sizin için faydalı olacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.