İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi Borcu Ödenemezse Ne Olur?

Bir ihtiyacından dolayı yahut konut ya da taşıt alımı gibi yüklü harcama gerektiren konularda maddi destek almak için bankalara başvurarak edinen vatandaşlardan bir kısmı zaman içerisinde ödeme güçlüğü içerisine girebilmektedirler. borçlarının geri ödenememesi durumundaki süreç ise merak edilmektedir. Bu sürece temel hatlarıyla değinelim, zira detaylandırılması bir yazıda mümkün değildir.

kullanan ve borcunu bankaya geri ödeyemeyen vatandaş için 3 aylık bir süreç başlar. Bu süreçte vatandaşın borcu gecikme faizi uygulanarak bekletilir. Bankada bulunan hesabına kredi borcu nispetinde bloke konulur. Bu sayede hesabına giren herhangi bir meblağın çıkışına izin verilmez ve bu para ile kredi borcunun geri ödenmesi sağlanmaya çalışılır. Böyle bir para girişi olmaz ve borç ödenmezse borcu takip sürecine girer.

Kefil Yahut Varsa Banka Bu Yollara Başvurur!

Kullanılan ve akabinde ödenemeyen kredi ise bankanın bu karşılığında müşteriden başvuru aşamasında talep ettiği bir varsa bu teminat üzerine bloke konulur. Alacak takibi başlatılan dolayısıyla banka zamanında müşteriden kefil talep etmişse, kefil de kredi borçlusu gibi aynı sorumluluklarla borcu ödemek durumundadır.

Kullanılan ve geri ödenemeyen kredi, konut yahut taşıt alımı gibi konular için edinilmişse; krediye konu taşıtın yahut krediye konu evin üzerindeki rehin sayesinde alacağın tahsili yoluna gidilebilir. Bu durumda, borçluya ait olan mal, borcu karşılığında bankaya geçecektir. Üzerinde rehin bulunan menkul ya da gayrimenkulün devir işlemleri için de gereken masraf borçlu vatandaşa yansıtılacak olup, borcun yasal faizi de bir yandan işlemeye devam edecektir.

Kredi karşılığında hiçbir mal yahut ya da kefil bulunmuyorsa, kredinin geri ödemesi sağlanabilmesi için icra yolu izlenecektir. Borçlunun mal varlığı araştırılır ve üzerinde bulunan maddi varlıklar için takibat başlatılır. Bu varlıklar haczedildikten sonra müşterinin yine de borcu kapanmıyorsa kredi hesabındaki borç açık kalır ve yasal faiz bu borcun üzerine işlemeye devam eder. Bu süreç nedeniyle müşterinin kredi notu düşer ve uzun süre bir daha kredi edinemez. Vatandaşın bu borcundan dolayı, bankaya giren herhangi bir parası, borcu tahsil edilmeden kendisine ödenmez.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.