İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hacizli Mal Satışı ve E-Satış Portalı Nedir

Son güncelleme tarihi Kasım 3, 2020

ve E-Satış Portalı Nedir

Yıllar geçtikçe artan alışveriş çılgınlığı, uygun bütçe planlamasının yapılmamasıyla birlikte beraberinde icra takiplerini de artırmıştır. Ödeyemeyecekleri borçların altına giren insanlar, icra takiplerine maruz kalmış ve çığ gibi büyüyen borçlar işlemlerinin başlamasına sebep olmuştur. Buna bağlı olarak gündeme gelen nedir ? Hacizli mal satışında E-Satış portallarının yeri nedir ?

Haczedilmiş olan mallar ancak ve ancak açık artırma yoluyla satılabilir. Satış aşamasında ihale yapılarak en iyi teklifi sunan kişi ihaleyi alır ve malın sahibi konumuna geçer. Hacizli gayrimenkul, konulmuş tarihinden itibaren bir yıl içerisinde satış isteyebilir. İcra dairesinden, gayrimenkulun satışı istendiği takdirde, icra dairesinin 2 ay içinde bu gayrimenkulu satması gerekiyor.

İcra mallarının güvenli olup olmaması meselesi yıllardır tartışılan bir durum. Çünkü bir takım gayriresmi pozisyonda yer alan çeteler veya halkın mafya olarak adlandırdığı insanlar için elverişli şartlar vardı. Eskiden, uygun ortam olduğu için resmi olmayan bir takım yollarla ihalenin ucuza gitmesi söz konusu olabiliyordu. Örneğin ihaleye girmek isteyenler korkutulup uzak tutulabiliyordu. Bu, mantıken borçlu olan kişi için olumsuz bir durum teşkil ediyor ve borçlu, belki de yarısına kapatılmış bir ihalenin sonucuna razı olmak zorunda kalıyordu.

E-Satış portalı ile bu tip durumların önü kapatılmış oldu. Çünkü E-Satış portalında ihaleye girmek isteyen herkes, bedelini yatırarak dijital ortamda teklif verebiliyor. Bu sayede hacizli mallar, can güvenliği tehdidi olmaksızın düşük rakamlara kapatılmamış oluyor.

E-Satış portalın kullanımı ise oldukça basit. https://esatis.uyap.gov.tr sitesine girdikten sonra tüm detayları görebilir ve bilgi alabilirsiniz. Öncelikle E-Satış portalına kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt işlemleri için ana sayfa üzerinden İmzasız Giriş başlığına tıklayarak Kayıt Ol butonuna basmalısınız. Bir sonraki adımda ise adınızı, soy adınızı, mail’inizi ve cep telefon numaranızı vermeniz isteniyor. Hesap onaylama kısmını mail yoluyla ya da SMS ile yapabilirsiniz, ancak SMS ile onay verecek olursanız operatörün belirlediği işlem ücretine tabi tutulacağınızı da bilmeniz gerek. Bu yöntem dışında, e-imza ile girişi veya mobil girişi de tercih edebiliyorsunuz.

E-Satış portalı kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra artık sisteme giriş yaparak ihale işlemlerine katılmanız mümkün. Sitede karşınıza ilk olarak ihaledeki hacizli mallar çıkıyor. Bu noktada aramanızı daraltarak daha spesifik sonuçlara ulaşmaya çalışmanız mantıklı olacaktır çünkü genellikle bu liste oldukça uzun oluyor. Karar verdiğiniz hacizli malın detaylarına tıkladığınızda ise ne kadar bedeli gerektiğini, ihalenin nerede olduğunu vs. görebilirsiniz. Teminat bedelini yatırınca ‘Teklif ver’ butonuna basarak teklif verebilir ve açık artırma sonucu en iyi teklifi siz vermiş iseniz hacizli malın sahibi olabilirsiniz.

İcra ihalesine girebilmek için özel bir koşul bulunmuyor. Reşit iseniz ve TC vatandaşı iseniz aslen veya vekaleten icra ihalesine girmeniz mümkün.İcrayı ihaleye verme şartları ise ilan ve artırma şartnamesinden oluşur. İcra müdürünün açıkladığı icra şartnamesi ise, hacizli malın fiziki ve hukuki durumunu kapsar.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.