İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gümüş ve Gümüş Madeni Hakkında

Gümüş, altından sonra tarih boyunca insanoğlunun en fazla bildiği, kullandığı ve değer verdiği madenlerden biri olarak kayıtlarda yer almaktadır. Gümüşün altına göre daha ucuz olması ve doğada daha fazla bulunması kullanım alanlarını da yaygınlaştırmıştır. Süs eşyasından ev eşyasına, takı yapımından sanayiye kadar geniş bir kullanım alanı bulunan gümüşten yüzyıllar boyunca para da kesilmiştir. Örneğin Osmanlı Devleti paralarını yüzyıllar boyunca gümüşten bastırmıştır. ve gümüş madeni hakkında detayları inceleyelim…

ve Hakkında

Periyodik tablo “AG” harfleri ile gösterilen gümüşün sembolü Latince “argentum” kelimesinden gelmektedir. Argentum Latince anlamına gelmektedir ve gümüşün sembolü ya da kısaltması olarak da “Ag” kullanılmaktadır. Gümüş; genellikle beyaz ve parlak renkli değerli bir elementtir. Doğada katı halde bulunur. Gümüşün atom numarası 47 ve atom ağırlığı da 107,87 gram olarak kayıtlarda yer almaktadır.

Gümüşün katı halden sıvı hale geçme noktası 961,9 santigrat derece olarak ölçülmüştür. Gümüşün kaynama noktası ise 1950 santigrat derece olarak kayıtlarda yer almaktadır. Gümüşün özgül ağırlığı ise 10,5 g/cm³ olarak kaydedilmiştir.

Nasıl Bulunur? Gümüşün Doğada Bulunuşu!

önceleri doğada diğer elementler ile alaşım halinde bulunmaktaydı. Ancak arama imkanlarının gelişmesi ile birlikte gümüşün yer kabuğuna dağılmış halde külçeler halinde bulunmaya başlanılmıştır. Öyle ki; İngiltere’de 1860 yılında sekiz ton ağırlığa sahip tek bir gümüş külçesi bulunmuştur. Hali hazırda Norveç ve Peru başta olmak üzere pek çok farklı ülkede bulunmaktadır.

Azalıyor Mu?

sanayiden süs eşyasına kadar geniş bir alanda kullanılmaktadır. Bununla birlikte gümüş büyük oranda geri dönüştürülebilen bir elementtir. Bu nedenle gümüş yeniden elde edilebilmekte ve kullanılabilmektedir. Dünyadaki gümüş rezervlerinin hali hazırda tamamının keşfedilmediği bilinmektedir. Bu nedenle gümüş madeni azalıyor denilmesi isabetli bir yorum olmayacaktır.

Gümüş Fiyatları Ne Durumda?

son yıllarda inişli çıkışlı bir grafik izlemektedir. 2014 yılı başında 20 lira seviyesinde olan gümüş, akabinde değer kaybı trendine girmiştir. 2016 yılının ilk aylarında 13,7 liraya kadar değeri gerileyen gümüşün bu noktada toparlanmaya başladığı görülmüştür. 2016 yılı ortalarında tekrar 20 lira sınırının üzerine çıkan gümüş bu noktadan bir kez daha gerilemeye başlamıştır. Gümüşün fiyatı güncel olarak 15,68 lira seviyesindedir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.