İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Esneklik (Elastikiyet) Nedir?

Son güncelleme tarihi Kasım 3, 2020

Esneklik (Elastikiyet) Nedir?

(elastikiyet) nedir, yazıda detaylı olarak anlatımını bulabilirsiniz.

,fiyat,talep, arz arasındaki değişkenliği gösteren bir istatistiki işlemdir ve birbirleri arasındaki hassasiyeti belirlemeye yarar. Nokta ve yay olarak iki türlü hesaplama yöntemi vardır.

Fiyat, bir ürünün veya hizmetin piyasadaki ücreti, talep, tüketicinin o mala olan isteği, arz ise, üretici tarafından o malın piyasaya sürüldüğü miktar anlamına gelir.

, talebin fiyat esnekliği, arzın fiyat esnekliği olarak ikiye ayrılır. Bu iki de, fiyattaki değişmelere karşı tüketicilerin ve üreticilerin tepkisini ve bu tepkinin ne derecede olduğunun görülmesi açısından değerlendirilir.

Örneğin bir meyve suyunu ele alalım. Bir meyve suyunun fiyatı yükseldiğinde, meyve suyuna olan talep de fiyatın yükseldiği orana göre azalış gösterir. Bu ters yönlü bir ilişkinin göstergesidir. Bu ilişkinin oranı da talebin fiyat esnekliğini bize verir.

Aynı örnekten devam edecek olursak, bir meyve suyu fiyatı yükseldikçe, üreticinin o meyve suyunu piyasaya arz etme miktar da, fiyata göre artış gösterir. Bu fiyat ve arz arasındaki, doğru yönlü bir ilişkiyi bize gösterir. Bu ilişkinin oranı da, arzın fiyat esnekliğini bize verir.

Bu iki örnekten de anlaşılacağı üzere, arzın ve talebin fiyat üzerindeki esnekliği, istatistik açısından ve üreticiler açısından oldukça önemlidir ve mutlaka değerlendirilmelidir.

Bu şekilde, firmalar piyasaya süreceği ürünlerin fiyatını belirler, talebin fiyata göre ne oranla değiştiğini görür ve arz edeceği mal miktarını belirler.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.