Oh Snap!

Please turnoff your ad blocking mode for viewing your site content

Anasayfa / Finans Rehberim / Altın / Eski Ve Yeni Tarihli Altın Ne Demektir?

Eski Ve Yeni Tarihli Altın Ne Demektir?

/
/
/
1439 Gösterim

Eski Ve Yeni Tarihli Altın Ne Demektir?

Altına yatırım yapanların en merak ettikleri konular arasında gelmektedir. Fakat bilmek gerekir ki bir altının eskisi ve yenisi olmaz. Altın altındır. 500 yıl önceki altın ile bu gün üretilen altın arasında tarihselliğin dışında hiçbir fark yoktur. Günümüzde ki yeni ve eski ifadesi tam, yarım, çeyrek ve Ata liranın üzerindeki üretim tarihi damgası ile ilgilidir ve o altının hangi tarihte basıldığını gösterir. Kuyumcular darphaneden yeni tarihli tam, yarım ve çeyrek gibi altın aldıklarında darphaneye belli oranda vergi öderler. Kuyumcular ödedikleri bu vergiyi sattıkları bu tarz altınlara yansıtırlar ve böylece yeni basılmışlarla eski tarihliler arasında bir fiyat farkı oluşur.

 

Eski tarihli altınlar ise müşterilerden alınan altınlar olduğu için ortada bir vergi durumu oluşmaz ve fiyatı daha uygundur. Yani yeni tarihli altın alırken eski tarihliye göre bir miktar daha fazla para ödenir. Bu nedenle yatırım amaçlı bu tarz altın alacaklara eski tarihli altın almaları önerilir. Çünkü elinizdeki yeni altını ya da eski altını bozdurmaya gittiğinizde kuyumcu sizden bu iki altını da aynı fiyattan satın alır. Yani alımında oluşan fiyat farkı geri satımında olmaz. Bozdururken her ikisi de aynı fiyattan geri alınır.

 

Kuyumcuya 2 adet çeyrek altın bozdurmaya gittiğinizi düşünün ve altınlardan birisi 1995 yılına ait olsun diğeri ise 2017 yılına ait olsun, her ikisi de aynı fiyattan geri alınır. İşte bu nedenle yatırım amaçlı altın alacakların eski tarihli altına yönelmeleri her zaman daha avantajlı olacaktır.

 

Yeni tarihli altınlar genel olarak hediye amaçlı olarak satın alınırlar ve bu nedenle alıcı bir miktar daha fazla par ödemek zorunda kalır.

Bir önceki yazımız olan Altın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? başlıklı makalemizde altın, çeyrek altın ve cumhuriyet altını hakkında bilgiler verilmektedir.İlgili kelimeler:
altın altındır eskisi yenisi mi olur,eski tarihli çeyrek altın resimleri,eski tarihli yeni tarihli altın farkı,eski ve yeni tarihli altın arasındaki fark,https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1827 ORE7fB7_pFyiX4M6Bn5HFuKcnPzWbexoakjUx1F8TmSrVSmognjPLEIKOQVu8M24 e77d734ff4b40f6358bcb1d2aada8ed2d0106e53&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yapışkan kenar çubuğunu etkinleştirmek için gereken bu div yüksekliği
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :