İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ekonometri Nedir?

?

 

İktisat ve matematiğin birleşmiş hali olan , bir bilim dalıdır. Peki ekonometri nedir, neleri kapsar? Ekonometri, ekonominin ve iktisatın bir teori olmaktan çıkmış, matematiksel hesaplara dayanan kullanışlı halidir. Ekonomik tespitler ekonometri aracılığıyla kesin olarak kanıtlanır, gerçek sayılara ulaşılır. Ekonometri, analiz yapma ve ekonomik bulguları kesinleştirme anlamına gelir. Bu sayede yapılan tüm ekonomik araştırmalar bir dayanağa bağlanmış olacaktır. Örneğin herhangi bir ekonomik teorinin ele alındığını varsayalım. Her arz kendi talebini yaratır. Bu tezden yola çıkarak, yapılan bir araştırmada piyasaya arz edilen malların, talep görmediği belirlenirse, ekonometri bu tezi çürütmüş anlamına gelir.

 

Ekonometri iki ana çözüm yöntemi sunmaktadır. Birincisi zaman serisi analizidir. Bu yöntemle belli zamanlar aralığındaki bir veri incelenir. Bir diğeri ise yapay kesit analizidir. Bu analiz yöntemi ise, belirli bir zamanda birkaç verinin bir arada incelenmesidir. Ekonometri, analiz yapma anlamına gelir. Ekonometrinin gelişmesiyle birlikte bu dal bilgisayar programlarıyla desteklenmiştir. Bu sayede, ekonomik analizler daha rahat ve gerçekçi yapılmakta, ileriye dönük ekonomi programları yapılmıştır.

 

Ekonometri Okuduktan Sonra Hangi Mesleklere Yönelmeliyim?

 

Ekonometri bölümü, sayısal zekaya sahip ekonomi meraklıları için çok ideal bir bölümdür. Aslında ekonomi kimine göre kolay gibi gelse de, aslında oldukça ciddi ve zor bir bölümdür.Bu bölümden mezun olanlar aşağıdaki meslek dallarını seçebilirler.

 

 •  Denetmen
 •  Müfettiş
 •  Kontrolör
 •  Bankacı
 •  Finansör
 •  Önemli devlet kurumlarında memur
İlgili kelimeler:
ekonometri bilimi neyi kapsar,https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1828 g3kIeZ16Hb6SdAeai-GVGW58S3qQzV0emCqpitXMTjZ_tp0ZwK8gozcTFGk9U9qM e3082d590c5eea2f31eb1e83a413ebb9647a8218&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.