İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Döviz Kurunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Son güncelleme tarihi Kasım 3, 2020

Nelerdir?

Döviz kurunu etkilen faktörler arasında baktığımız zaman 5 temel faktör bulunuyor. Bunlar başta temel ekonomik faktörler olmak üzere spekülasyona kadar sürüyor. Peki ama ayrıntılı olarak bakıldığı zaman bu faktörler döviz kurunu ne kadar etkiliyor?

1- Temel Ekonomik Faktörler: Bu faktör daha çok enflasyon ve büyüme ile doğrudan etkilidir. Yani ülkede yaşanan enflasyon oranının dış ülkelere göre daha yüksek olması ya da üretilen malların diğer ülkelerde üretilenlere göre daha yüksek olması doğrudan talebi de etkilediği için başta milli para arzı ve döviz talebi de yükseliyor.

Kurlar döviz piyasasında bulunan arz ve talebe göre değişiklik gösterdiği için ülke parasının da bu durumda çok etkili olduğu söylenebilir.

2- Ülkede Yaşanan Sermaye Hareketleri: Döviz kurlarının bir diğer belirleyicisi de sermaye hareketlerinden oluşuyor.

Sermayenin giriş ve çıkışları, döviz kuru fiyatlarını da önemli derece de etkiliyor.

Özellikle de döviz kurları üzerinde meydana gelen kısa vadeli işlemler tamamen sermaye hareketlerinden meydana geliyor.

3- Beklentiler ve Faiz Oranları: Aynı sermaye hareketleri gibi kısa vadeler üzerinde faiz oranlarının da doğrudan bir ilişkisi bulunuyor.

Döviz kurlarında yaşanan değişim beklentisi yine doğrudan faiz oranlarındaki değişmelere yönelik beklentileri de arttırıyor.

Faiz oranları yükseldiği zaman tahvillerin fiyatında bir azalma söz konusu olduğu için başka finansal araçlara yapmak karlı olabilir. Bu yüzden faiz oranlarını iyi takip etmek gerekir.

4- Ülkeyi Etkileyen Politik Faktörler: Döviz kurunda yaşanan gelişmelerin bir nedeni de o ülkedeki politik ve ekonomik faktörlerden oluşuyor.

Politik faktörler özellikle de ülkede yaşanan seçimlerden dolayı etkisini gösterirken, döviz kurunda yaşanan gelişmeler de bunun doğruluğunu bir kez daha gösteriyor.

5- Spekülasyon: Piyasalarda fiyatların istikrar kazanmasına yardımcı olan spekülasyon, piyasada yaşanan dalgalanmaların önüne bir nebze de olsun geçebiliyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.