İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dolarda Düşüş Devam Edecek Mi?

Son güncelleme tarihi Kasım 4, 2020

Amerikan Doları hareketli günler geçirmeye devam ediyor. 2018 yılını son derece hareketli geçiren Amerikan Doları 7 liranın üzerini gördükten sonra düşmeye başlamıştı. 5 lira sınırına kadar gerileyen dolarda düşüş devam edecek mi sorusu bugünlerde en çok sorulan sorular arasında yer alıyor.

Amerikan Doları 2018 yılına 4 liranın hemen altında girdikten sonra Nisan ayında 4 liranın üzerine çıkmıştı. Bu seviyeden Ağustos ayı başına kadar yüzde 25 daha değerlenen Amerikan Doları 5 liranın üzerini görmüştü. Doların doygunluk seviyesine ulaştığını düşünenler yanıldı ve bu seviyeden pik yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri ile gerilen ilişkiler neticesinde Ağustos ayının ortasında 7 liranın dahi üzerine çıktı. Doların gördüğü 7,20 noktası tarihi dolar seviyesi olarak kayıtlara geçti. Bu noktadan gerilemeye başlayan Amerikan Doları önce 7 liranın ve sonra da 6 liranın da altına sarktı. Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı Rahip Brunson’ın serbest bırakılması ile dolardaki düşüş daha da hızlandı.

5 Liranın Altına İner Mi?

Geçtiğimiz hafta 5,20 seviyesinin altına kadar sarkan ve 5,13’ü gören Amerikan Doları buradan bir miktar toparlandı. Hali hazırda 5,22 noktasına gelen Amerikan Doları düşüş trendini sürdürecek mi yoksa buradan artışa mı geçecek merak konusu oldu.

Amerikan Doları’nın gelecek yıl izleyeceği grafik pek çok farklı ekonomik kuruluşa göre yukarı yönlü olacak. Bu kurumlardan birisi de Hollanda Merkezli ABN Ambro Bankası. Hollanda merkezli ABN Ambro Bankası’na göre Amerikan Doları 2019 yılında 8 liranın üzerini görecek. Bu tahmin kötümser bir tahmin olarak değerlendirilebilirken, iyimser tahminlere göre de Amerikan Doları 2019 yılını 5 lira civarında geçebilir.

Amerikan Doları’nın bütün iyimser tahminlere rağmen 5 liranın altına gerilemesi ise beklenmiyor. Anlık olarak doların bir miktar daha gerileyebileceği ve 5 liranın altına düşebileceği ancak kalıcı olarak 5 lira altının dolarda sabitlenemeyeceği hakim görüş niteliğinde.

Üst limit noktasında Amerikan Doları’nın yukarı yönlü gidebileceği seviye olarak Hollanda merkezli ABN Ambro Bankası’nın tahmini 8,20 Türk Lirası noktası belirtilebilir. Son dönemde Amerikan Başkanı Donald Trump’ın güçlü dolardan rahatsızlık duyduğuna dair görüş belirtmesi bu seviyenin görülmeyeceğine dair bir belirteç olarak da alınabilir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.