İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Denetimli Serbestlik 3 Yıl Olacak Mı?

Son günlerde sosyal paylaşım platformlarından twitter ceza indirimi haberleri ile yankılanmakta. Twitter da bazı hesaplar Ekim ayında ceza indirimi çıkacağını ve serbestliğin de 3 yıla çıkarılacağını iddia ediyorlar. Pek çok vatandaş bu söylentilere rağbet gösterse de, bu söylentilerin prim yapmak isteyen kişiler tarafından ortaya atılmış asılsız iddialar olduğunu savunanların sayısı da hiç de az değil. Peki 3 yıla çıkar mı?

Öncelikle denetimli serbestlikten ne anlaşılması gerektiğini ifade edelim. Denetimli serbestlik uygulaması ile, cezasının son yılına giren mahkumlar salıveriliyor ve haftanın belli günlerinde en yakın kolluk birimine giderek imza atması gerekiyor. Yahut bu süreçte mahkumdan belirli kamuya yararlı işlerde çalışması isteniyor. Bu süreç hali hazırda 1 yıl olarak uygulanmakla birlikte, 2016 yılı Ağustos ayında çıkan infaz düzenlemesi ile birlikte bazı suçlar için ve bir defaya mahsus olmak üzere 2 yıla çıkartılmıştı. Mahkum yakınlarının talebi, hali hazırda bu sürenin 3 yıla çıkarılması ve suç ayrımı olmaksızın uygulanması yönünde. Tabii denetimli serbestliğin yanında adli ceza indirimi ile birlikte çıkması da önemli taleplerden birisi.

Bu konuda geçtiğimiz Mayıs ayında açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ülkemizdeki ceza evlerinin durumunun iç açıcı olmadığını belirtip bir af düzenlemesi getirilmesi gerektiğine dikkat çekmişti.

Denetimli Serbestlik 3 Yıl Olacak Mı?

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından daha önce yapılan açıklamalarda denetimli serbestlik uygulamasının süresinin çok yükseltilemeyeceği belirtilmişti. Buna gerekçe olarak bir cezasızlık durumunun ortaya çıkabileceği vurgulanmıştı. Aynı şekilde Abdulhamit Gül öncesi görev yapan Adalet Bakanları da benzer tutum içerisinde olmuşlardı. Lakin bu kez devreye MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin girmesi her şeyi değiştirecek gibi görünüyor.

Af konusunda kararlı olduklarını her defasında dile getiren ve “sözümüz söz af çıkacak” diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ekim ayında meclisin açılması ile birlikte af tekliflerini komisyona sunacaklarını vurgulamıştı. Çıkması muhtemel olan bir af ya da ceza indiriminin yanında denetimli serbestliğin de 3 yıla yükseltilebileceği düşünülüyor. Bu uygulamanın en azından “1 defaya mahsus” şekilde gündeme getirilmesi bekleniyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.