İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ceza İndiriminin Ekonomiye Faydası Milyarlarca Lira

Son güncelleme tarihi Kasım 4, 2020

Türkiye gündeminde geride bıraktığımız 6 aylık zaman diliminde “af” meselesi önemli bir yer tuttu. Kamuoyu tarafından “af” olarak adlandırılan ve aslında 5 yıllık ceza indiriminden ibaret olan Milliyetçi Hareket Partisi’nin kanun teklifinin tartışmaları halen sürmekte. Çıkması muhtemel yasasının artıları ve eksileri konuşulmakta. Bu noktada muhtemel ceza indiriminin atlanan faydalarından biri de ekonomiye olacak.

MHP’nin ile ilgili sunduğu teklifin destekçilerinin yanı sıra, karşı çıkanları da pek çok. Yargıya güvenin en güçlü ankette dahi yüzde 30’lara kadar düştüğü ülkemizde; kamuoyunun belli bir kesimi algı oluşturarak ceza indirimini bir af gibi yansıtma gayretinde. Oysa bu yasa yalnızca bir telafi yasası konumunda. Üstelik hem adli, hem de vicdani olarak çok sağlam temellere dayandırılmakta. Özellikle 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin akabinde meslekten ihraç edilen yaklaşık 5 bin yargıcın kararlarının halen geçerli olarak kabul edilmesi bu dayanak noktalarından birisi konumunda.

Ceza İndiriminin Ekonomiye Katkısı Büyük Olacak!

Günümüzde cezaevlerinde 250 binin üzerinde mahkum bulunmakta. Her bir mahkumun devlete günlük maliyeti yaklaşık 100 Türk Lirası olarak hesaplanıyor. Üstelik bu rakam sürekli artıyor. 250 bin mahkumun devlete 1 yıllık maliyeti ise toplamda 1 milyar Türk Lirası düzeyinde gerçekleşiyor.

Bu devasa rakam; yapımı süren yeni cezaevleri gibi yatırımların da haricinde. Yeni cezaevi yapımları da bu rakama eklendiğinde kamunun mahkumlar için harcadığı tutar milyarlarca lirayı, eski parayla katrilyonları buluyor. Bu yükün yarı yarıya hafiflemesi dahi; devleti her yıl milyarlarca lira yükten kurtaracaktır. Yapılan tasarruf devlet bütçesinde kalacak ve yol, su, okul gibi yatırımlar için kullanılabilecektir.

Cezaevlerinden Çıkanlar Üretime Katılacak!

Kamuoyunun ceza indiriminde atladığı bir başka husus ise cezaevinden çıkacak kişilerin üretime katılacağı gerçeği. Cezaevinden çıkan kişinin sürecinde kamu kurum ve kuruluşlarının tamirat ve onarımı gibi işlerde ücretsiz çalıştığı da unutuluyor. Bu çalışmalar neticesinde devlet her yıl yüzlerce milyon liralık tasarruf sağlamaktadır.

Ceza indiriminin hukuki, sosyal ve insani gerekliliğinin yanı sıra; ekonomik olarak da devlet bütçesinde oluşturacağı rahatlama göz önüne alınmalıdır. Ceza indiriminin MHP’nin teklifinin de ötesinde daha geniş kapsam ve daha fazla süre şeklinde hayata geçirilmesi zaruret niteliğindedir.

Bir yorum

  1. […] Ceza indiriminin hukuki, sosyal ve insani gerekliliğinin yanı sıra; ekonomik olarak da devlet bütçesinde oluşturacağı rahatlama göz önüne alınmalıdır. Ceza indiriminin MHP’nin teklifinin de ötesinde daha geniş kapsam ve daha fazla süre ceza indirimi şeklinde hayata geçirilmesi zaruret niteliğindedir. Ceza İndiriminin Ekonomiye Faydası Milyarlarca Lira […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.