İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çekte Karekodlu Uygulaması Nedir?

Son güncelleme tarihi Kasım 3, 2020

  Nedir?

Bankacılık alanında devrim niteliğinde gerçekleştirilen uygulamalardan biri de çekte kare kodlu uygulamasıdır.

Bu harika uygulama sayesinde bireyler artık ilgili çeklerin tüm bilgilerine yalnızca birkaç dakika içerisinde ulaşabilmektedirler.

Üstelik de ilgili finans kurumunun herhangi bir onayını beklemeye gerek kalmadan bu işlemi kendileri kolayca gerçekleştirebilmektedir.

Son birkaç ay içerisinde hizmete sunulan çekte kare kodlu uygulaması, her geçen gün daha da ilgi görmektedir.

Bu harika uygulama sayesinde örneğin, karşılığı bulunmayan çeklerin onaylanması artık tarihe karışmaktadır. Yani özet olarak çekte kare kodlu uygulaması sayesinde, çeklerde oluşabilecek olan dolandırıcılık durumlarının önü önceden kesilmiş olmaktadır.

Peki çekte kare kodlu uygulaması nedir dilerseniz ayrıca birçok bireyler tarafından da merak edilen bu sorumuzun cevaplarını uzmanlardan derlemiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım.

Karekodlu Uygulaması Nedir?

Çekte kare kodlu uygulaması, çeki düzenleyenin banka ve şube bilgilerini, hesap açma numarasını ve çek numarasını detaylı olarak içeren bir kare kod basılmış olan özel bir çek türüdür.

Karekodlu Çeki Kullanmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Karekodlu çekin kullanılması açısından yapılması gereken bazı uygulamalar bulunmaktadır.

Oldukça basit olan bu uygulamaların gerçekleştirilmesinin ardından kare kodlu çekin kullanımı aktif hale getirilmektedir.

Kare kodlu çekin kullanılması için yapılması gerekenler ise şunlardır;

 • İlk olarak bireyin ilgili bankaya kare kodlu çek için başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru sonrasında kare kodlu çeki alması oldukça kısa süreli olmaktadır.
 • Bu aşamadan sonrasında bireyin yapması gereken diğer bir uygulama ise kare kodlu çekin kullanılması için mobil uygulamayı kendi akıllı cep telefonuna veya tabletine indirmesi gerekmektedir.
 • Kayıt işlemini de gerçekleştirdikten sonra çek üzerinde yer alan kare kodunu cep telefonundan veya tercihine göre tabletinden kendisi okutabilir ve ilgili çek üzerindeki tüm bilgilere onay almaksızın yalnızca birkaç dakika içerisinde ulaşabilmektedir.

Karekodlu Çek Sayesinde Ulaşılabilcek Olan Bilgiler Nelerdir?

Kare kodlu çek sayesinde bireyin ulaşabileceği bilgiler ise şunlardır;

 •  İbraz edilen ilk çek tarihi
 •  İbraz edilen son çek tarihi
 • lİbrazında ödenen çeklerin adet ve tutar bazında oransal dağılımı
 •  Arkası yazılı olan ve gecikmeli olarak ödenen çeklerin tutar ve oransal bazında dağılımı
 •  Tüm bu bilgilerin 1,3 ve 12 aya ait olan kırılım bilgileri gibi bilgilere ulaşması söz konusu olmaktadır. Birey, bu bilgilere anında ulaşabilir ve bu sayede ilgili çeki kabul edip etmeme kararını verebilmektedir.

Yukarıda da görüldüğü üzere karekodlu çek uygulamasının bireylere birçok bakımdan faydaları bulunmaktadır.

Sizler de artık çeklerinizi daha güvenli bir yoldan okutmak isterseniz, yapmanız gereken tek şey bankanıza başvurup kare kodlu çek talebinde bulunmaktır.

Bu bilgileri de sizlere sunduktan sonra çekte kare kodlu uygulaması nedir finans konulu makalemizi burada sonlandırmaktayız.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.