İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bakır Madeni ve İşlemleri Hakkında

madeni dünyada en çok kullanılan madenler arasında yer almaktadır. Binlerce yıldır bilinen bakır madeni, para basımından eşya yapımına kadar onlarca farklı alanda kullanılmaktadır. Kolay işlenebilir olması, iletkenliği ve diğer pek çok özelliği ile önemli bir yere sahip olan bakır, günümüzde de çok önemli bir yere sahiptir. Bakır; Almanca Kupfer, İngilizce copper, Latince cuprum ve Fransızca da ise cuivre olarak ifade edilmektedir. madeni ve işlemleri hakkında yazımız devamında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Madeni

madenini dünyanın en önemli madenlerinden birisi haline getiren birkaç özellik bulunmaktadır. Bakırın bu özelliklerini sıralamak gerekirse…

 • madeni dünyanın hemen her bölgesinde bulunmaktadır. Bu sayede bakırın üretimi çoğalmaktadır.
 • madeni işlenmesi kolay bir madendir. Bu sayede pek çok farklı sektörde kullanılabilmektedir.
 • Bakır, gümüşten sonra elektriği en iyi ileten maden olarak ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle değerine değer katmaktadır.
 • Pirinç ve bronz gibi pek çok madenle alaşım yapılabilen bakır; bu alaşımlara girebilmesi ile de değerlidir.

Bakırın Kullanım Alanları

Bakırın kullanım alanları geçmiş yüzyıllarda daha çok para basımı başta olmak üzere; kap kacak, kazan vb. yapımı idi. Endüstrinin gelişimi ile birlikte bakırın kullanım alanları da genişlemiştir. Bakırın kullanım alanlarından bazıları aşağıdaki gibidir.

 • Elektrik ve elektronik sanayii için kritik öneme sahiptir. Bakır çok iyi bir iletkendir.
 • İnşaat sanayii için önemli bir madendir. Tesisattan yüzey güçlendirmeye kadar bakır inşaat sektöründe geniş bir yelpazede kullanılmaktadır.
 • Kuyumculukta önemlidir, pek çok farklı madenle alaşıma girmektedir.
 • Boya sanayii
 • Ulaşım sanayii
 • Kimya

İşlemleri!

Bakır yüzyıllar boyunca para basımında kullanılan değerli bir metaldir. Günümüzde bakır para basımında kullanılmasa dahi endüstride yukarıda da belirttiğimiz üzere geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Bu nedenle bakır emtia piyasasında yatırım yapılabilir bir madendir. Dünyada en fazla bakır üretilen ülkeler olan Şili ve Avustralya bakır madeninin merkezidir denilebilir. Bakır yatırımı işlemleri aracı kurumlar ile gerçekleştirilebilir. Bakır madeni kaldıraçlı işlemler ile yatırımcısına düşük yatırımlar ile yüksek kazançlar sağlayabilmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.