İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Altın Neden Bu Kadar Değerli?

Son güncelleme tarihi Kasım 3, 2020

Neden Bu Kadar Değerli?

Sadece günümüzde değil tarih boyunca zenginliğin göstergesi olarak bilinen altın, gerek ekonomide gerekse de sahip olduğu kimyasal özellikleri ile insan tarihinde önemli bir yere sahip.

Orta Doğu ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde milattan önce kullanılmaya başlanan altın, dünya ekonomisinde şimdilerde birinci sırada yer alıyor. Hem sağlam ve kullanışlı olması hem de nadir bulunan bir tür olması nedeniyle insanların en çok başvurduğu araçları arasında yerini alıyor.

Altının bu kadar değerli olmasının ilk nedeni sarı rengi ile insanları cezbetmesinden kaynaklanıyor. İkinci olarak ise madenler arasında en kolay ve yumuşak olarak şekillendirildiği için tercih ediliyor.

Zaman zaman paslanma ve kararma yapabiliyor ancak uzun süre deforme olmadan saklanabilmesi nedeniyle de oldukça cazip hale geliyor.

Türk Halkının “Yastık Altı” Madeni Değerleniyor

Ülkemizde altının bir diğer adı da yastık altı olarak biliniyor. Türk halkının saklama konusunda tecrübeli olduğu da aslında altına ne kadar değer verdiğini bir kez daha gösteriyor.

Özellikle de düğünler, törenler ya da özel günler gibi yapılan tüm etkinliklerin tamamlayıcı unsuru olarak gösterilen altın, insanlık tarihinin hemen hemen her döneminde var olan bir kıymetli maden olarak biliniyor.

Altının ilk olarak işlenerek günlük ihtiyaçlar için kullanıldığı söylense de günümüzde gücün ve zenginliğin bir göstergesi olarak adlandırılıyor.

Sanayi açısından bakıldığı zaman da ayrı bir boyutta yer alıyor. kullanım açısından bir ekonomik araç olarak bilinse de insanlık tarihine yaptığı hizmetlerle de göz dolduruyor.

Özellikle de Amerika kıtasında yaşamış olan Maya ırklarının da altına olan düşkünlükleri biliniyor. Bu da aslında ne kadar uzun bir süredir altının insan hayatındaki varlığını bir kez daha ortaya koyuyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.