İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Altın Güvenli Bir Yatırım Aracı Mıdır, Altın Yatırımı Nasıl Yapılır ?

Son güncelleme tarihi Kasım 3, 2020

Altın Güvenli Bir Aracı Mıdır, Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Altın yatırımı yapmak diğer bir ifade ile parasını altın alarak değerlendirmek ülkemizde çok rağbet gören bir davranışıdır.

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır ?

Ülkemizdeki enflasyon oranı düşünüldüğünde ve altının da artış hızı göz önünde bulundurulduğunda altına kazanç getiren bir para yönetim şeklidir. Ne şekilde altına yapılmalıdır ve hangi dönemlerde altın alınmalıdır sorusunun açıklayıcı cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Altına Nasıl Yapılır?

Altın bir ziynet eşyası olmasının yanında aynı zamanda bir aracıdır. Fakat bilinmesi gereken en önemli detay her ziynet eşyasının bir yatırım aracı olmadığıdır. Aldığınız bir ziynet eşyasının aynı zamanda kazanç elde etmenize yarayan bir ürün olmadığının bilinmesi gerekir. Altın işlenen bir maden olması dolayısı ile üzerinde işçilik barındıran bir değerli madendir. Dolayısı ile amaçlı alınacak ürünlerde işçilik oranının minimum seviyede olanına yönelmek gerekmektedir. Bu amaçla alınacak ürünlere en belirgin örnek işçiliği az olan bilezikler, külçe altınlar ve Cumhuriyet ve Ata liralarıdır. Bu altınlar üzerinde çok az işçlilik olan altınlardır ve satın alınırken çok az işçilik bedeli ödenir. Dolayısı ile geri satılırken de o oranda kayıp söz konusudur. Hatta daha da detay vermek gerekirse liralar bileziklere göre daha da az işçiliksiz sayılır.

Liralar da kendi arasında bir detay barındırır. Ata lira üzerinde tarih olmayan ve eski yeni diye bir ayrımı olmayan ürünlerdir. Oysa denilen ürünler basıldığı tarihe göre üzerinde damgası olan altınlardır. Bu yıl satın aldığınız Cumhuriyet altını bir sonraki yıl eski altın kabul edilir ve geri satılırken eski altın diye geri alınır ve bu aşamada bir kayıp söz konusudur. Oysa aynı durum Ata lira dediğimiz altında söz konusu değildir. Bu yıl aldığınız bir Ata lira beş yıl sonra da aynı Ata liradır ve eski yeni tarihli diye bir sınıflandırmaya tabi tutulmaz. Dolayısı ile alış satış arasında çok fazla fark olmaz. Hiç fark olmaz denilemez ama kadar alış satış arasında bir fark söz konusu olmaz.

Bir Başk Önemli Detay Daha Var

Diğer önemli detay ise altının alınıp kısa sürede satılan bir aracı olmadığıdır. Aksi halde bu bir yatırımdan çok zarar ediş anlamına gelir. Alınan altının kazanç getirisi olabilmesi için belli bir süreç geçmesi gerekir. Bu sürenin de ülkemiz ekonomik şartları, ülkemizin sahip olduğu enflasyon hesaba katıldığında 1.5 yıl olduğu ekonomistlerin ön gördüğü süredir. Bunun sahip olduğunuz altını ne kadar çok bekletirseniz o oranda kar elde edersiniz manasına gelmediğini de bilmeniz gerekir. Artış hızı her zaman aynı hızda olmaz ama her ne olursa olsun aldığınız fiyatın üzerinde satacağınız neredeyse kesindir. Aldığınız tarihte ödediğiniz fiyat ve sattığınız tarihte elinize geçen rakam ile altını beklettiğiniz süre arasında bir hesap yaptığınızda ne kadar kazanç elde ettiğinizi kolayca hesap edebilirsiniz.

Gelelim Mantık Kısmına

Tüm bu bilgilerin ışığında altına yatırım yapmanın mantıklı bir tercih olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Diğer yandan altının bir başka avantajı ise istenildiği zaman ve her ekonomik şart altında nakit paraya çevirebilir olmasıdır. Yatırım amaçlı diğer elemanları hemen anında nakit paraya çevirmek mümkün olmayabilir ve çoğu için de bu durum söz konusudur. Mesela yatırım amaçlı aldığınız bir gayrimenkulü istediğiniz anda nakde çevirmek yani satmak mümkün değildir. İstediğiniz fiyata da satmak mümkün olmayabilir. Ya da istenilen fiyata satılmak isteniyorsa o fiyatı verecek bir müşterinin beklenmesi ve satın alması gibi bir durum söz konusudur. Bu da bazen günler bazen de aylar alır. Oysa elinizin altındaki altını istediğiniz an paraya çevirmek söz konusu olduğundan altının böyle de bir avantajının olduğunu söylemekte hiç sakınca yoktur.

Dolayısı ile altın her şart altında ve her zaman güvenli bir adrestir ve güvenli bir limandır. Hele de satın alınan altın biriktirilecek ve 3-4 yıl gibi bir süre geri satılmayacaksa çok rahatlıkla yatırım yapılacak bir enstrüman olduğunu söyleyebiliriz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.