İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Altın Alış Satışı İşlemlerinden Nasıl Maksimum Kar Elde Edilir?

Ekonomide her gün değişen dengelerin, konunun uzmanı olmayan kişiler için anlamlandırılması zor olmaktadır. Altının neden arttığı, doların nereye gittiği, borsanın neden düştüğü konusunda fikir edinmek için uluslararası konjonktüre dikkat kesilmek gerekmektedir. Tüm bu gelişmeleri takip ederek alış satışı yapıp kar elde etmek mümkündür.

Altın, uluslararası piyasalarda ons bazında işlem görmektedir. Altının onsu ise bazında piyasalarda değerlendirilmektedir. Bu nedenle altının gram fiyatı hem onsunun artıp azalmasına hem de kurundaki azalış ya da artışa bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu durum da, ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkeler için fiyatlarında maksimum esnekliğe sebep olmaktadır. Zira ülkemizde dolar kurunda ani hareketler görülebilmektedir.

Alış Satışı Nasıl Yapılmalı?

alış satışı yaparak kar elde etmek isteyen vatandaşların ilk dikkat etmeleri gereken nokta uluslararası gelişmeler ve uluslararası piyasalardır. Dünyadaki en büyük ekonomi konumunda olan ABD, Çin ve AB topluluğu ile Rusya ile Japonya gibi başaltı ülkeler fiyatlarının belirlenmesinde önem arz etmektedirler.

Altın, ekonomik dengelerin uluslararası düzeyde aşırı oynak olduğu dönemlerde yatırımcı için güvenli liman konumundadır. Yani daha anlaşılabilir bir dille, dünyada işler iyi giderken, ticari olarak bir sıkıntı söz konusu değilken fiyatları düşer. Tersi durumda; siyasi ve ticari sıkıntılı süreçlerde fiyatları güvenli liman özelliğinden kaynaklı olarak yükselir. Bu da sıkıntılı süreçlerde yatırımcılarının kayıp bir yana, kazanç elde etmesine imkan tanır.

Vatandaş bunu iyi takip ederek altını düşerken almalı ve yükselirken satmalıdır. Düşüşte dip noktası iyi tespit edilmeli ve yükselişte de zirve noktası ön görülerek alış satış işlemleri bu seviyelerden yapılmaya çalışılmalıdır. Altın alış satışından maksimum kar elde etmenin diğer önemli noktası ise olabildiğince aracıları ortadan kaldırmak ve işçiliksiz saf altın satın almaktır. Bunun için bankaların altın hesapları idealdir. Altının gram fiyatının çok yakın seviyelerinden altın alış ve altın satış işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu sayede minimum aracılık ücreti ile altın alış satışından kar elde edilebilir.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.