İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Altın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Son güncelleme tarihi Kasım 3, 2020

Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 Bazı insanların amacıyla, bazı insanların da ziynet eşyası olarak tercih ettiği ülke ticaretinde önemli bir paya sahiptir. İnsanların çeşitli amaçlarla tercih ettiği altın ticareti, birçok ünlemi de barındırmaktadır.

alırken dikkat edilmesi gereken hususlar göz ardı edilirse kardan ziyade zarar elde edilebilir. Ayrıca dolandırılma tehlikesi her zaman mevcuttur.

ticaretinin karla sonuçlanması için dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

 İlk olarak altının sahte olma riski göz önünde bulundurularak, doğru işletmeler tercih edilmelidir. Sahte altına karşı her zaman tetikte olmakta fayda var. Bu nedenle güvenli markalara başvurmak önemlidir.

 Satın alınan altının faturası mutlaka istenmelidir.

 Piyasa araştırması yapılmalı ve genel fiyatlar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

  satın alırken ince eleyip sık dokumak gerekmektedir. Yani girilen ilk kuyumcudan almak yerine, başka kuyumculara da girilmeli ve aynı altının fiyatı sorulmalıdır. Kuyumcular arası kıyaslama yapılmadan altın almak tüketiciyi zarara uğratabilir.

 Altınların gramı, gram fiyatı ve gram işçiliği hakkında detaylı bilgi öğrenilmelidir.

 Satın alma işlemi tamamlanmadan önce kuyumcunun yaptığı hesaplama kontrol edilmelidir.

  alım ve satım fiyatları arasında daima farklılık bulunmaktadır. Bu nedenle satın alma esnasında bu farkla ilgili sorular sorulmalıdır. İleride satmak istenildiğinde fiyatı çok fazla düşen altınlar tercih edilmemelidir.

 Altın amacı ile satın alınacaksa işçiliği az olan ürünler tercih edilmelidir. Böylece ilerleyen dönemde tekrar satılmak istenildiğinde maddi kayıp daha az olmaktadır.

Özellikle cumhuriyet altını, çeyrek ya da yarım altınlar noktasında en mantıklı seçeneklerin başında gelmektedir. Yatırım amacı güdülüyorsa yine işçiliği az olan ve satarken zarara uğratmayacak 22 ayar bilezikler de tercih edilebilir.

 Cumhuriyet altınları yalnızca Darphane’de basılmaktadır. Bu nedenle Darphane çıkışı kontrol edilmelidir.

 Altın fiyatları ayarlarına göre değişiklik göstermektedir. Yüksek ayarlı altınlar her zaman daha pahalıdır. Satın alma işleminde altın ayarı kontrol edilmelidir.

Altın fiyatlarında basım tarihleri de farklılıklara neden olmaktadır. Bu fark genel olarak 3-5 TL arasındadır. Küçük bir ayrıntı da olsa toplu alımlarda büyük farklar ortaya çıkacağından basım tarihleri dikkate alınmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.