Oh Snap!

Please turnoff your ad blocking mode for viewing your site content

Anasayfa / Finans Rehberim / Altın / Altın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Altın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

/
/
/
743 Gösterim

Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 Bazı insanların yatırım amacıyla, bazı insanların da ziynet eşyası olarak tercih ettiği altın ülke ticaretinde önemli bir paya sahiptir. İnsanların çeşitli amaçlarla tercih ettiği altın ticareti, birçok ünlemi de barındırmaktadır. Altın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar göz ardı edilirse kardan ziyade zarar elde edilebilir. Ayrıca dolandırılma tehlikesi her zaman mevcuttur. Altın ticaretinin karla sonuçlanması için dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

 

 •  İlk olarak altının sahte olma riski göz önünde bulundurularak, doğru işletmeler tercih edilmelidir. Sahte altına karşı her zaman tetikte olmakta fayda var. Bu nedenle güvenli markalara başvurmak önemlidir.
 •  Satın alınan altının faturası mutlaka istenmelidir.
 •  Piyasa araştırması yapılmalı ve genel fiyatlar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
 •  Altın satın alırken ince eleyip sık dokumak gerekmektedir. Yani girilen ilk kuyumcudan altın almak yerine, başka kuyumculara da girilmeli ve aynı altının fiyatı sorulmalıdır. Kuyumcular arası kıyaslama yapılmadan altın almak tüketiciyi zarara uğratabilir.
 •  Altınların gramı, gram fiyatı ve gram işçiliği hakkında detaylı bilgi öğrenilmelidir.
 •  Satın alma işlemi tamamlanmadan önce kuyumcunun yaptığı hesaplama kontrol edilmelidir.
 •  Altın alım ve satım fiyatları arasında daima farklılık bulunmaktadır. Bu nedenle satın alma esnasında bu farkla ilgili sorular sorulmalıdır. İleride satmak istenildiğinde fiyatı çok fazla düşen altınlar tercih edilmemelidir.
 •  Altın yatırım amacı ile satın alınacaksa işçiliği az olan ürünler tercih edilmelidir. Böylece ilerleyen dönemde tekrar satılmak istenildiğinde maddi kayıp daha az olmaktadır. Özellikle , çeyrek ya da yarım altınlar yatırım noktasında en mantıklı seçeneklerin başında gelmektedir. Yatırım amacı güdülüyorsa yine işçiliği az olan ve satarken zarara uğratmayacak 22 ayar bilezikler de tercih edilebilir.
 •  Cumhuriyet altınları yalnızca Darphane’de basılmaktadır. Bu nedenle Darphane çıkışı kontrol edilmelidir.
 •  Altın fiyatları ayarlarına göre değişiklik göstermektedir. Yüksek ayarlı altınlar her zaman daha pahalıdır. Satın alma işleminde altın ayarı kontrol edilmelidir.
 • Altın fiyatlarında basım tarihleri de farklılıklara neden olmaktadır. Bu fark genel olarak 3-5 TL arasındadır. Küçük bir ayrıntı da olsa toplu alımlarda büyük farklar ortaya çıkacağından basım tarihleri dikkate alınmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Bankaya Altın Yatırmak Ne Kadar Kârlı? başlıklı makalemizde altın yatırımı kârlımı ve Bankaya altın yatırmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yapışkan kenar çubuğunu etkinleştirmek için gereken bu div yüksekliği
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :