İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Altın Alım Satımı Nasıl Yapılmalı? Altından Nasıl Kar Edilir?

Son dönemde piyasalardaki aşırı iniş çıkışlı grafik, yatırımcının gözünü korkutuyor. Birikimlerini değerlendirmek isteyen vatandaş da bu ortamda hangi aracına yönelmesi gerektiğini kestiremiyor. Türk Halkı’nın “güvenli liman” olarak tabir ettiği ve her zaman yastık altında bulundurmak istediği altın, her zamanki gibi ilk sıradaki yerini koruyor. Peki alım satımı nasıl yapılmalı?

alım satımında “yatırımcı” vasfıyla hareket etmek isteyen, yani alım satımından kar elde etmek isteyen vatandaşların en büyük yaptıkları yanlış; altını fiziki olarak satın almak. Bu da ne demek oluyor? Altının madde, yani metal olarak satın alınması vatandaşın daha alırken kaybetmesine neden oluyor. Hele bir de satın alınan altın “işçilik” harcanmış takı hüviyetindeyse bu durum tamamen vatandaşın aleyhine işliyor.

Altından Nasıl Kar Edilir?

Vatandaşın öncelikle fiyatlarında dikkat etmesi gereken iki hususu belirtmek gerekir. Altına yapacak vatandaş altının ons fiyatını ve doların değerini göz önünde bulundurmalı. Bu iki parametrenin de en azından orta vadede ne yönde yol alacağını kestirmeye çalıştıktan sonra harekete geçmeli.

fiyatları ons bazında uluslararası piyasada son yıllarda genelde artış trendinde. Zira global çapta sürekli artan riskler, güvenli liman özelliğini yüz yıllardır sürdüren altına olan rağbetin artmasını sağlamaktadır. Ülkelerin piyasalarındaki kırılganlıklar, insanların nakitten kaçarak en değerli metaller arasında yer alan altına yönelmesine neden olmaktadır. Altının iç piyasada da durmadan değerlenmesinin sebebi ise aşırı değerli kuru. Ons bazında dolar üzerinden işlem gören altın, dolar değer kazandıkça da değer kazanıyor.

Altına yatırım yapmaya karar veren bir vatandaşın yapabileceği en mantıklı yatırım hamlelerinden biri, bankadan hesabı açtırarak bu hesap üzerinden internetten veya şube kanalıyla gram bazında altın alım satımı yapmak. Bu sayede altının fiziki saklanma risklerinden kurtulmuş olunur hem de aracı payları en aza indirgenmiş olunur. Bu sayede kar maksimizasyonu ile elde edilebilecek gelir en üst seviyeye çekilebilecektir.

Son olarak; dahil hemen her şey için geçerli olan kural ise “düşükten alıp, yüksekten satmaktır.” Bunun bir diğer adı da alırken kazanmaktır. Herhangi bir metanın fiyatının doygunluk seviyesine ulaşmasını beklemeden almak ve doygunluk noktasında daha fazla beklemeden elden çıkarmak gerekir. Tabii ki bunu yaparken yukarıda da belirttiğimiz gibi ödenecek komisyonu minimumda tutmak hedef olmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.