İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aksak Rekabet Piyasası Nedir?

Son güncelleme tarihi Kasım 3, 2020

Piyasası Nedir?

Ekonomi çağımızın en çok konuşulan ve üzerine tartışılan konularının başında gelmektedir. Öyle ki sokaktaki vatandaştan tutun uzmanına kadar herkes ekonomi hakkında bir görüşe veya bilgiye sahiptir. Bugün sizlere ekonomi alanında daha çok uzmanlık isteyen bir konu olan piyasası konusundan bahsederek bilgi birikimimizi arttırmaya çalışacağız.

Peki, bahsettiğimiz piyasası nedir? ,

Ekonomi ile ilgili daha çok uzmanlık gerektiren ve ekonominin içerisinde olan insanların daha ilgili olduğu bu konuyu tek bir cümle ile açıklamak gerekirse rekabet piyasasının sahip olduğu şartların herhangi birisinin sağlanmaması durumunda ortaya çıkan piyasa türüne piyasası adı verilmektedir.

      piyasası aynı zamanda eksik rekabet piyasası olarak da adlandırılabilir. Bu piyasa türleri bakımından monopol, oligopol, duopol, triopol ve monopol olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu türleri alıcı sayısı dediğimiz piyasada aktif rol oynayanlara göre tekrar isimlendirmek gerekirse monopson, duopson, oligopson, tripson ve monopsocu gibi türler ortaya çıkar.

Bu türlerin açıklaması yapılması gerekirse monopol; elde edilmesi zor bir malın tek bir firma tarafından satış veya üretiminin yapılması durumudur. Oligopol; sınırlı sayıda üreticininin olduğu bir piyasa ekonomisinde sınırsız alıcının olması durumudur.

Monopolcü rekabet piyasası; Piyasada çok sayıda satıcı ve alıcının olduğu sistemdir. Bu sistemde satıcılar ürünlerini alıcılara tanıtarak öne çıkma eğilimindedirler.

Monopson; piyasa türleri içerisinde alıcı hareketlerinin kısıtlandığı piyasa türü olarak ifade edilir ve piyasa içerisinde tek bir alıcı hakim konumdadır. oligopson; piyasa bakımından birbirine etki eden alıcının az olduğu bir tür olup iki alıcısı bulunan türüne düopson , üç alıcıya sahip firma hakim türüne ise triopson denilmektedir.

Monopsoncu rekabet piyasası ise; alıcıların satıcı kitlesine kendini göstermek sureti ile satıcıyla kendisi arasında bir bağ oluşturduğu sisteme denmektedir.

Bir yorum

  1. […] Bu türlerin açıklaması yapılması gerekirse monopol; elde edilmesi zor bir malın tek bir firma tarafından satış veya üretiminin yapılması durumudur. Oligopol; sınırlı sayıda üreticininin olduğu bir piyasa ekonomisinde sınırsız alıcının olması durumudur. Monopolcü rekabet piyasası; Piyasada çok sayıda satıcı ve alıcının olduğu sistemdir. Bu sistemde satıcılar ürünlerini alıcılara tanıtarak öne çıkma eğilimindedirler. Monopson; piyasa türleri içerisinde alıcı hareketlerinin kısıtlandığı piyasa türü olarak ifade edilir ve piyasa içerisinde tek bir alıcı hakim konumdadır. oligopson; piyasa bakımından birbirine etki eden alıcının az olduğu bir tür olup iki alıcısı bulunan türüne düopson , üç alıcıya sahip firma hakim türüne ise triopson denilmektedir. Monopsoncu rekabet piyasası ise; alıcıların satıcı kitlesine kendini göstermek sureti ile satıcıyla kendisi arasında bir bağ oluşturduğu sisteme denmektedir. Aksak Rekabet Piyasası Nedir? […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.