İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

500 Euro Piyasadan Çekildi Mi?

Son güncelleme tarihi Kasım 4, 2020

500 Euroluk banknot Avrupa Birliği resmi para birimi Euro’nun en büyük banknotu konumunda yer almakta. 2017 yılında Avrupa Merkez Bankası tarafından alınan karar neticesinde ise 500 Euroluk banknotların peyder pey piyasadan çekilmesine karar verilmişti. Yapılan planlamanın son aşamasına geçildi. 2019 yılı ile birlikte tamamen piyasadan çekilecek.

500 Euroluk banknotların piyasadan çekilmesi kararı doğrultusunda 26 Ocak 2019 itibari ile 17 Avrupa Birliği ülkesinde 500 Euroluk banknotlar tedavülden kaldırılacak. Bundan yalnızca Avusturya ve Almanya istisna konumunda. Bahse konu iki ülkede ise 500 Euroluk banknotlar 26 Nisan tarihine kadar kullanılmaya devam edilecek. Bu tarih itibari ile 500 Euroluk banknotlar Almanya ve Avusturya’da da tedavülden kaldırılacak.

Nereden Bozdurabilirim?

500 Euroluk banknotların tedavülden kaldırılması kararının alınmasının akabinde bazı bankaların ve döviz bürolarının 500 Euroluk banknotları almadığı ve bozmadığı şikayetleri su yüzüne çıktı. bozdurmak isteyen vatandaşlar ise farklı yöntemler denemeye başladılar.

Bu yöntemlerden birisi de 500 Euroluk banknotları banka ATM’leri vasıtası ile bozdurmaktır. Bu işlem pek çok farklı banka ATM’sinin döviz bozdurma menüsünden yapılabilmektedir. Ayrıca 500 Euroluk banknotlar yine müşterisi olunan banka ATM’si aracılığı ile Euro hesabına yatırılabilir ve sonrasında 100 Euroluk banknotlar halinde yahut 200 Euroluk banknotlar halinde çekilebilecektir.

En Büyük Euro Banknotu Nedir?

En büyük Euro banknotu hali hazırda 500 Euroluk mor banknotlar. Ancak 500 Euroların tedavülden kaldırılacak olması neticesinde en büyük Euro banknotu 200 Euroluk banknotlar olacak. 200 Euroluk banknotların uzun yıllar boyunca Euro para biriminin en büyük banknotu olarak kalacağı öngörülmektedir.

Euro Banknotları Nelerdir?

Hali hazırda kullanımda olan Euro banknotları; 5 Euro, 10 Euro, 20 Euro, 50 Euro, 100 Euro, 200 Euro ve şeklindedir. 500 Euroluk banknotun tedavülden kaldırılması ve piyasadan toplatılmasının akabinde bu listeden 500 Euroluk banknotlar düşecektir.

Neden Tedavülden Kaldırıldı?

500 Euroluk banknotların tedavülden kaldırılma sebebi olarak gösterilen en büyük etken kara para ile mücadele ve suçtan elde edilen gelirlerin aklanmasıdır. Aynı şekilde terörün finansmanı noktasında da 500 Euroluk banknotların çok kullanıldığını vurgulayan yetkililer, 500 Euroluk banknotların tedavülden kaldırılması ile terörün finansmanının önemli ölçüde gerileyeceğinin altını çiziyorlar. Bu nedenle 500 Euro’nun piyasadan 2019 yılı içerisinde tamamen çekilmesi amaçlanırken, bu işlemin bir kaç yıl daha sürebileceğini savunanlar da bulunmakta.

Bir yorum

  1. […] 500 Euroluk banknotların tedavülden kaldırılma sebebi olarak gösterilen en büyük etken kara para ile mücadele ve suçtan elde edilen gelirlerin aklanmasıdır. Aynı şekilde terörün finansmanı noktasında da 500 Euroluk banknotların çok kullanıldığını vurgulayan yetkililer, 500 Euroluk banknotların tedavülden kaldırılması ile terörün finansmanının önemli ölçüde gerileyeceğinin altını çiziyorlar. Bu nedenle 500 Euro’nun piyasadan 2019 yılı içerisinde tamamen çekilmesi amaçlanırken, bu işlemin bir kaç yıl daha sürebileceğini savunanlar da bulunmakta. 500 Euro Piyasadan Çekildi Mi? […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.