İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2018 Borsa İstanbul’da En Çok İşlem Gören Sektörler!

2018 yılı Borsa İstanbul için son derece sıkıntılı bir yıl oldu. 7 yıl aradan sonra 2018’i kayıpla geçen Borsa İstanbul yatırımcısını üzdü. 2018 yılında iç ve dış faktörlerin ülkemiz ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisi Borsa İstanbul’da işlem gören şirket hisseleri üzerinde de direkt olarak görüldü. Bu yazımızda Borsa İstanbul’da işlem gören şirket hisseleri yerine Borsa İstanbul’daki sektörlerden bahsedeceğiz. 2018’de Borsa İstanbul’da en çok işlem gören sektörler ve bu sektörlerin kayıp kazanç durumlarına göz atacağız.

2018 Borsa İstanbul’da En Çok İşlem Gören Sektörler!

BIST Teknoloji sektörü 2018 yılı içerisinde yaşanan kur artışından en fazla olumsuz etkilenen sektörler arasında yer aldı. Dövizdeki ani artış pek çoğu ithal olan teknoloji ürünlerinin fiyatlarının katlanmasına ve bu alandaki tüketimin de baskılanmasına neden oldu. Vatandaşın teknoloji ürünlerinin artan fiyatları ile ilgisini azaltması sektörde daralmaya neden oldu ve teknoloji firmaları hisseleri belirgin seviyede düşüş yaşadı. BIST Madencilik 2018 yılında yüzde 25’in üzerinde kayıp yaşadı.

BIST Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren şirketler 2018 yılının ilk aylarına çok iyi girdikten sonra yaz aylarındaki ani kur yükselişi ile belirgin bir düşüş içerisine girdiler ve akabinde tekrar toparlandılar. Ulaşım sektörü 2018 yılında BIST’de en fazla işlem gören sektörler arasında yer alsa da yılı yüzde 2 dolaylarında kayıpla geçti.

BIST Madencilik sektörü de 2018 yılını hareketli geçiren sektörler arasında yer aldı. BIST madencilik sektörü 2018 yılı içerisinde ülkemizde yaşanan kur artışından olumsuz etkilenmeyen ve hatta ihracat etkisinden dolayı bir nebze olumlu da etkilenen bir sektör oldu. BIST Madencilik sektörü 2018 yılında yüzde 20’nin üzerinde prim yaparak diğer sektörlerden pozitif ayrıştı.

Döviz kuru artışının olumsuz etkilediği sektörlerden birisi de tekstil ve deri sektörü oldu. BIST Tekstil, deri sektöründe faaliyet gösteren şirket hisseleri yaz aylarında düşüşe geçti ve yıl sonuna kadar da toparlanamadı. Tekstil ve deri sektöründe faaliyet gösteren şirketler 2018 yılını yüzde 17 dolayında kayıpla geçerek; en fazla düşüş yaşayan sektörler arasında yer aldı.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.